PancakeSwap (CAKE) Nedir, Nasıl Kullanılır?

PancakeSwap (CAKE) kullanıcılarının token alışverişi yapmasına bazı yollar kanalı ile likidite elde etmesine ve bunun karşılığında da bir ücret elde etmesine olanak tanıyan merkezi olmayan bir finans platformu olarak ifade edilmektedir. CAKE coin kullanan yatırımcılar likiditeye karşı otomatik bir piyasa modelini kullanmayı tercih etmektedirler. CAKE coin borsası BEP-20 tokenlerini takas etmek amacı ile oluşturulmuş olan merkezi bulunmayan bir borsa türü olarak ifade edilmektedir.

PancakeSwap (CAKE) kullanıcıların, BEP-20 tokenlerını takas etmelerine fırsat verdiği gibi borsa için likidite sağlamalarına ve ücretler kazanmalarına, LP tokenlerini stake etmelerine ve daha fazla cake kazanabilmek adına çeşitli platformlarda da CAKE stake edilmesini sağlamaktadır. Sistem CAKE coin’in SYRUP gibi farklı tokenleri toplamasına da izin vermektedir. CAKE coin kullanıcıları bu işlemlerin sonunda CAKE ile ödüllendirilmektedir.

PancakeSwap (CAKE) Kurucuları Kimdir?

PancakeSwap, görüldüğü üzere pancake tutkusu olan anonim geliştiriciler tarafından başlatılan Binance Smart Chain tabanlı merkezi olmayan bir borsadır (Decentralized Exchange, DEX).

PancakeSwap Binance Smart Chain tarafından geliştirilmiş bir kripto para olarak 2020 yıllının Eylül ayında piyasalarda kullanıma açılmıştır.

PancakeSwap’ın Özellikleri Nedir, Nasıl Çalışır?

PancakeSwap, merkezi borsaların aracılığını ortadan kaldırarak, kullanıcılarının ödüller kazanmasını sağlar. Tokenları bir süreliğine kilitlemeye istekli olan kullanıcılar, özellikle bazı likidite havuzları sayesinde ödüller kazanabilir.

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi, token swapları, token çiftleri arasındaki likidite havuzları aracılığıyla gerçekleşir. Kullanıcılar PancakeSwap’ta token swap edebilir ve ayrıca tokenları likidite havuzlarında stake eden kullanıcılar, işlem ücretlerinden ödül kazanır.

PancakeSwap ayrıca, daha fazla ödüller sağlayan ve Syrup Havuzu adı verilen bir işlevselliğe de sahiptir. Örneğin, PancakeSwap’ın yerel tokenı olan CAKE’i stake edebilir ve Syrup’ta bekleterek daha da fazla CAKE tokenı kazanabilirsiniz. Ayrıca, CAKE tokenlarınızı saatte en az bir kez yeniden yatıran ve bu sayede de ödüllerinizi sürekli olarak artıran bir otomatik stake seçeneği de mevcut.

PancakeSwap, Binance Coin (BNB) fiyatının belirlenen bir süre içerisinde yükselip düşeceğine dair oyun benzeri deneyimler de sunuyor. Aynı zamanda, platformda NFT ticareti de mümkün. Ayrıca, PancakeSwap’ın diğer bir özelliği de, platformda IFO’ların gerçekleşmesidir.

PancakeSwap (CAKE) Nasıl Kullanılır?

Pancakeswap.finance adresini ziyaret ederseniz, Cüzdan Kilidini Açana kadar birçok özelliğin erişilebilir olmadığını görebilirsiniz. “Cüzdanı Bağla” düğmesine tıkladığınızda karşınıza birkaç seçenek çıkacaktır: MetaMask, Trust Wallet ve diğer seçenekler. Öncelikle cüzdanınızı “Binance Smart Chain” ağına bağlamış olmalısınız. “Binance Smart Chain” ağını cüzdanınıza ekledikten sonra Pancakeswap.finance adresine cüzdanınızı bağlayıp pancakeswap’ın tüm özelliklerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cüzdanlar hakkında aşadaki makalelere göz atabilirsiniz.

PancakeSwap Likidite Ekleme Nasıl Yapılır?

Farming yapmak istiyorsanız öncelikle likidite eklemeninz lazım.

Soldaki menüden Trade’in (Al-Sat) üzerine gelin, Liquidity’ye (Likidite) ve daha sonra da Add Liquidity’ye (Likidite Ekle) tıklayın ve son olarak yatırmak istediğiniz token çiftini seçin. Bir havuza likidite eklemeden önce geçici kayıp hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun.

Geçici Kayıp hakkında aşadaki makalemize göz atabilirsiniz.

PancakeSwap Farming Nasıl Yapılır?

LP tokenlarınızı aldığınıza göre sıra bunları stake ederek CAKE kazanmaya geldi. Farms sekmesine gidin ve elinizdeki LP tokenlarına uygun olan seçeneği tercih edin.

ERC-20 tokenlarına benzer şekilde BEP-20 tokenlarının da hareketini onaylamanız gereklidir – böylece sözleşme, tokenları sizin yerinize çekebilir. Approve Contract’a (Sözleşmeyi Onayla) tıkladığınızda karşınıza gelen açılır pencere sizden işlemi onaylamanızı ister ve işlem ücretini gösterir.

İşlemin onaylanmasının ardından stake etmek istediğiniz miktarı seçin ve onaylayın. Bu sayfadan ayrılabilir ve ne kadar CAKE kazandığınızı görmek için istediğiniz zaman sayfaya geri dönebilirsiniz – kazandığınız ödülleri çekmek isterseniz Harvest’a (Topla) tıklayın ve işlemi onaylayın.

PancakeSwap Staking Nasıl Yapılır?

Cüzdanınızda sadece CAKE varsa farming yapmayıp bunları SYRUP havuzlarında stake edebilirsiniz. Pools (Havuzlar) sekmesine tıklayarak CAKE’lerinizi stake edebileceğiniz havuzları görebilirsiniz.

SYRUP havuzları – CAKE stake ederek yeni tokenlar ve CAKE kazanabilirsiniz.

  • Flexible Stake yani kilitsiz olarak CAKE’lerinizi istediğiniz zaman çekebilirsiniz.
  • Locked Stake yani kilitli olarak CAKE’lerinizi ne kadar uzun kilitlerseniz o kadar çok kazanırsınız.

Burada da tokenların çekilmesini onaylamanız gereklidir. Bunu yapmak için Approve CAKE (CAKE’i Onayla) düğmesine tıklayın. Onay verdikten sonra stake etmek istediğiniz CAKE miktarını seçin.

Stake ettiğiniz CAKE’lerle havuzun ödül tokenından pasif olarak kazanmaya başlayacaksınız.

PancakeSwap Çekiliş

Pasif gelir kazanmak harika ama CAKE’lerinizle başka neler yapabilirsiniz? PancakeSwap’taki bir çekilişe katılabilirsiniz.

Her bir çekiliş oturumu 12 veya 36 saat sürer. Bir bilet 5 dolara denk gelen CAKE’dir ve bilette 6 rakam bulunur. Büyük ödülü kazanmak için (tüm çekiliş havuzunun %40’ı), biletinizdeki sayılar ve bu sayıların sıralaması kazanan biletle aynı olmalıdır.

Soldan sağa olmak kaydıyla;

  • İlk 1 rakam eşleşiyorsa çekiliş havuzunun %2’si eşleşen biletlere dağıtılır.
  • İlk 2 sayı eşleşiyorsa çekiliş havuzunun %3’ü eşleşen biletlere dağıtılır.
  • İlk 3 sayı eşleşiyorsa çekiliş havuzunun %5’i eşleşen biletlere dağıtılır.
  • İlk 4 sayı eşleşiyorsa çekiliş havuzunun %10’u eşleşen biletlere dağıtılır.
  • İlk 5 sayı eşleşiyorsa çekiliş havuzunun %20’si eşleşen biletlere dağıtılır.
  • İlk 6 sayı eşleşiyorsa çekiliş havuzunun %40’ı eşleşen biletlere dağıtılır.
  • Çekiliş havuzunun %20’si Yakılır.

PancakeSwap NFT’ler

PancakeSwap’la yapabilecekleriniz bunlar da sınırlı değil! NFT alıp satabilir, özel NFT’ler de kazanabilirsiniz.

Bir NFT’nin kazananı olarak seçilirseniz bu NFT’yi temsil ettiği CAKE değeri karşılığında satabilir ya da koleksiyonluk bir ürün olarak cüzdanınızda saklayabilirsiniz.

Ekipler & profiller
Bir profil oluşturarak istatistiklerinizi paylaşabilir, IFO’lara katılabilir ve bir ekibe katılarak ekip başarıları için rekabet edebilirsiniz!

PancakeSwap IFO’lar

PancakeSwap’taki aktif IFO’ları IFO sayfasından görebilirsiniz.

PancakeSwap’ta bir IFO, bir İlk Çiftlik Teklifidir. IFO’lar, PancakeSwap’ın yeni jetonlarına eklenir eklenmez erken erişim elde etmenizi sağlar. Yeni bir jetona sahip olan ilk kişilerden biri olarak daha yüksek ödüllerden yararlanabilirsiniz!

IFO’lar çok sınırlı bir süre için mevcuttur.

Bir IFO’ya katılmak için bir PancakeSwap profiline ihtiyacınız olacak. Bir profile sahip olmak, IFO’nun güvenliğini korur ve herkes için adil olmasını sağlar. Bir profilin düşük maliyeti, oluşturulan her profilden küçük bir KEK yakarak toplam KEK arzını azaltmaya da yardımcı olur.

PancakeSwap güvenli midir?

PancakeSwap, CertiK tarafından denetlenmiştir.

Peki bu, PancakeSwap’ı kullanmanın tamamen güvenli olduğu anlamına gelir mi? Hayır. Akıllı kontratlara fon yatırmak, denetlenmiş ve itibarlı projeler için bile her zaman yazılım hatası riski taşır. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha yüksek bir tutarı hiçbir zaman yatırmamalısınız.

PancakeSwap (CAKE) Nereden Alınır?

PancakeSwap (CAKE) ; PancakeSwap, Kucoin, CoinBene, Probit Global, CoinDCX, WazirX, Binance, Crypto.com, Huobi, gate.io, OKEx ve diğer bir çok borsada listelenmektedir.

Satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel CAKE Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir