Metamask Nedir?

MetaMask, tarayıcınız veya mobil cihazınız üzerinden çalışan ve Ethereum blok zinciri kullanarak kripto varlıklarla işlem yapmanızı sağlayan bir cüzdandır. MetaMask genellikle Firefox, Opera, Chrome ve Brave gibi farklı tarayıcılar aracılığıyla kullanılıyor. Ancak bazı kullanıcılar iOS ve Android cihazlarına da MetaMask uygulamasını indirmeyi tercih edebiliyorlar.

MetaMask, Ethereum blok zinciriyle özgün olarak çalıştığı için bu ağda yer alan tüm tokenlari de destekliyor. MetaMask ise diğer cüzdanlara kıyasla diğer website ve uygulamalar ile çok daha kolay bir şekilde entegre olabiliyor ve ödemelere olanak sağlıyor. MetaMask eklentisi tarayıcınızda kurulu ise üçüncü bir parti uygulama kullanmadan, saniyeler içerisinde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Metamask’ın Olumlu Özellikleri

Metamask’ın olumlu özelliklerinden sayılabilecek açık kaynaklı olmasından kaynaklı Tüm Metamask kodunun online ve erişime açıktır. Bu da topluluk tarafından güncellenip, gelişmeye sürekli olarak devam etmesini sağlamaktadır. Hd ayarları sayesinde hesap yedekleme konusunda yardımcı olmaktadır

Metamask’ın müşteri hizmetinin kalitesi ile olabildiğince fazla kişiye ulaşmayı amaçlamaktadır. Metamask ayrıntılı bir destek sayfası hizmeyi sunarak kullanıcılarına destek vermektedir. Metamask arayüzünün basit ve anlaşılır olması yine birçok işlemi kolayca gerçekleştirmek adına olumlu özelliklerden bir tanesidir.

Metamask Kurulumu

Metemask resmi web sitesi: https://metamask.io/

Tarayıcıda kurulumu için gerekli olan aplikasyonun resmi internet sitesi ya da Google mağazası üzerinden indirilmesi ve eklentinin bilgisayar üzerinde açılması gerekir. Burada daha önce cüzdan sahibi olanlar ve ilk kez kullanacak olanlar için iki farklı pencere açılır. İlk kez kullanacak olanlar bu seçeneği tercih ederek açılan ekranda veri toplamaya izin verip vermeyeceğini belirtmelidir. Gelinen aşamada ise kullanıcısının kendisi için bir şifre belirlemesi gerekir.

Kullanıcıların MetaMask tarafından kendisine verilen 12 farklı kurtarma anahtarından en az 3 tanesini fiziksel olarak kayıt altına alması önerilir. Art niyetli donanım ya da insanlara karşı MetaMask cüzdanı koruma altına alabilmek için bu türden güvenlik önlemlerinin alınması önemlidir. Tüm bu aşamaların ardından tarayıcıda MetaMask cüzdan kurulumu tamamlanmış olacaktır.

Uyarı: Cüzdan oluştururken size verilen private keyinizi yani 12 kelimeyi kesinlikle ama kesinlikle bir başkasına vermeyiniz. Telefona veya herhangi online bir ortama kaydetmeyin, boş bir kağıda yazıp saklayınız

Metamask KOİN GÖNDERME VE ALMA İŞLEMLERİ

Web tarayıcınıza Metamask yükledikten sonra, artık bir kripto borsasından veya donanım cüzdanından kripto para yatırabilirsiniz. Cüzdanı Türkçe kullanmak için sırasıyla “settings” ve “General” sekmelerini tıklayın. “Current language” bölümünden dil seçeneğini “Türkçe” yapabilir ve diğer ayarları kişiselleştirebilirsiniz.

  • Metamask uygulamasını açın. Tarayıcınızın sağ üst köşesinde bulunan Metamask simgesine tıklayın. Simge görünmüyorsa, yine sağ üste bulunan “uzantılar” icon’una tıklayarak simgenin yanındaki pini tıklayın ve görünür hale getirin.
  • Genel (public) adresi kopyalayın. Genel adresiniz Metamask uygulama ekranınızın üst orta kısmında bulunur. “Hesap 1” üzerine gelip “Panoya kopyala” yı tıklayın.
  • Kripto para gönderin. Genel adresinizi kripto para göndermek için kullandığınız platforma yapıştırın. Koşulları kabul edin ve “Gönder” e tıklayın.
  • Ether, ERC-20 veya ERC-721 token’larınız işlem gerçekleştikden sonra Metamask dijital cüzdanınıza ulaşacaktır.

Metamask cüzdandaki kripto paralarınızı başka bir adrese veya bir kripto para donanım (soğuk) cüzdanına göndermek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Ekranınızın sağ üst köşesindeki Metamask tarayıcı uzantısına tıklayın.
  • Metamask cüzdanınızdan hangi kripto para birimini göndermek istediğinizi seçin.
  • “Gönder” (send)’e tıklayın ve kripto paranızı göndermek istediğiniz cüzdanın genel adresini girin. Genel adres bulunacak ve doğrulanacaktır.
  • Göndermek istediğiniz tutarı ve işlem ücretini girin. Ücret ne kadar yüksek olursa, işlem o kadar hızlı işlenir. “Sonraki” (next) ne tıklayın.
  • İşlem ayrıntılarını kontrol edin ve “Onayla” yı tıklayın.

MetaMask Cüzdanda Binance Chain Uygulamaları Nasıl Kullanılır?

MetaMask cüzdanları her ne kadar Ethereum ağında yer alıyor olsa da ayarlar kısmında “Add Network” yani “Ağ Ekleme” seçeneği ile Binance Chain tabanlı uygulamaları da ekleyebilirsiniz. Bu sekme için Ayarlar’a tıklayın ve Networks (Ağlar) kısmına gelin.

Ana ağ (Muhtemelen bu ağı kullanmak istiyorsunuzdur)
Network Name (Ağ Adı): Smart Chain
New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://bsc-dataseed.binance.org/
ChainID (Zincir Kimliği): 56
Symbol (Sembol): BNB
Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://bscscan.com

Detaylı Binance Smart Chain Rehberi: https://academy.binance.com/tr/articles/connecting-metamask-to-binance-smart-chain

MetaMask Cüzdan Güvenli mi?

Bu türden bir sanal parayla alakalı olarak merak edilen bir diğer konu da “MetaMask güvenli mi?” sorusunun yanıtıdır. MetaMask cüzdan, sahip olduğu güçlü güvenlik donanımı ve şifreleme teknolojisiyle övünen oldukça güvenilir bir platformdur. Fakat internetle ilişkili olan her programda olduğu üzere her zaman için dış tehditler söz konusu olabilir. Dolayısıyla sahibi olan her yatırımcının dikkatli olması gerekir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir