KYC Nedir?

Birçok kripto para sitesi KYC (müşterini tanı) ilkesi sebebiyle tıpkı bankalar gibi yasallaşmak ve piyasada güvenilirlik kazanmak için kimlik onayı ister.

KYC işlemleri sırasında müşteriden birçok bilgi isteniyor. Bu bilgiler arasında ad, soyad, ikamet adresi, vatandaşlık bilgileri, doğum tarihi, resmi kimlik numarası (Ehliyet, pasaport veya yeni kimlik kartı), Banka bildirimi, yardımcı fatura, banka kartı fotoğrafı gibi birçok bilgi isteniyor.

Bu bilgileri sağlayan müşterilerin çeşitli doğrulamaları da aktif ederek kısa süren bir yola girer. Doğrulama ve KYC gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi kurum veya şirketlerin hem kendilerini hem de müşterilerinin güvenliğini sağlamaya yarıyor.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (“MASAK”) ilgili mevzuatlara uygun bir biçimde yayınladığı rehberler ışığında, bankalar dahil olmak üzere finansal piyasa aktörü olan tüm kurum ve kuruluşlara ve bu kuruluşlara gerçek veya tüzel kişi tarafından yatırılan, çekilen ve işleme sokulan para ve eşdeğerindeki maddi varlıkların suç gelirinin aklanmasının ve terör finansmanının önlenmesi amacıyla birtakım yükümlülükler yüklenmiştir.

KYC (know your client/customer) olarak bilinir, türkçe anlamı “Müşterini Tanı”dır.
Suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı ile mücadele amacıyla önleyici bir tedbir ve yasal zorunluluktur. Finansal kurumlar müşterilerini meşru kılmakla yükümlüdür.

İLGİLİ MEVZUAT

  • 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun
  • 2- Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanın Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik
  • 3- 6 Sıra No.lu MASAK Genel Tebliği
  • 4- Terörün Finansmanına Yönelik Şüpheli İşlemlerin Bildirimi Genel Tebliği

Peki kimliğimi paylaşmak ne kadar güvenli çalınabilir mi ?

Her ay birçok kripto para airdrop yapıyor fakat bunların birçoğu güvenilir değildir.
AirdropTürkiye olarak kripto para projelerini kendi kriterlerimizde değerlendirip puanlıyoruz. Bu kriterlerimizden biride ekibin/sitenin güveniliğidir.

7 puanın altındaki güvenilir olmayan projelere sitemizde yer vermiyoruz.

Bir hack durumunda ise bilmeniz gerekir ki hack’in önceliği kimlik bilgilerinin çalınması değildir. Bir siber savaşta 2010 yılında seçimde oy kullanmış tüm seçmenlerin kimlik bilgileri çalındı ve internette yayınlandı. Şuanda 50 milyon T.C vatandaşının kimlik bilgileri internet aleminde mevcuttur, bilgileriniz düşündüğünüz kadar ulaşılmaz değildir.

T.C bilgileriniz ile birçok sorgulama yapılabilir fakat hiçbir işlem kimlik aslı olmadan yapılamaz, yapılsa bile ödeme alınamaz.

Haberlerde gördüğünüz kimlik bilgilerinin çalınmasıyla yapılan dolandırıcılıkların sebebi eski kimliklerin kolayca taklit edilebilmesindendir. Güvenliğiniz için kimliğinizi yeniletin.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir