Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto’nun kimliği aradan geçen 13 yıla rağmen gizemini korumaya devam ediyor. Bugün hiçkimse Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini bilmiyor çünkü Nakamoto 2010 yılında arkasında hiç iz bırakmadan kayıplara karıştı.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu sorusu yıllarca kripto para topluluğunda en çok tartışılan konulardan biri oldu. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuna yönelik çeşitli spekülasyonlara ve gizemli kurucunun kim olduğunu bulmak için yapılan tüm çalışmalara rağmen, Satoshi Nakamoto kimliğini korumayı başardı. Hatta bazı insanlar Nakamoto’nun ölmüş olabileceğine dahi ihtimal veriyor.

Bu arada Craig Wright, geçmişte birçok kez Satoshi Nakamoto olduğunu ve Bitcoin’i kendisinin yarattığını iddia etmişti. Hatta Satoshi olduğunu kanıtlamak için defalarca mahkemeye çıktı.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu sorusunun yanı sıra sahip olduğu Bitcoin’lerin sayısı da önemli bir tartışma konusu. Zira raporlar Satoshi Nakamoto’nun 1 milyon adet BTC’ye sahip olduğunu ve bu BTC’lerin mevcut fiyatlardan 60 milyar dolar değerinde olduğuna işaret ediyor.

Satoshi Nakamoto Karakteri

Nakamoto teknik konularda görüşürken kişisel bilgilerini açıklamamıştır. Bankacılık ve kesirli rezerv kredileri konusunda bazı yorumlar yapmıştır. P2P Foundation’daki üyelik profiline bakılırsa Nakamoto’nun Japonya’da yaşamış 37 yaşında bir adam olduğu tahmin ediliyor. Bazı iddialara göre ise İngilizceyi kusursuz kullanması ve bitcoin yazılımının Japonca değil de İngilizce olarak yayınlanmış olması, Japon olma olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bilinmemekte olup, Nakamoto olduğu düşünülen adaylardan bazıları şunlardır: Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Vincent van Volkmer, Hal Finney ve Craig Steven Wright, Paul Le Roux, Elon Musk.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir