Short ve Long Pozisyon Nedir?

Short ve Long pozisyon terimi, yatırımcının, herhangi bir kripto para değerinin yükselme veya düşmesine olan inancını temsil eder. Fiyatların yükseleceğine inanan yatırımcının oluşturduğu işleme uzun pozisyon veya long pozisyon açmak ya da “longlamak” denir. Yatırımcının fiyatın azalacağını hedefleyerek yaptığı işlemse kısa pozisyon veya short pozisyon ya da “shortlamak” olarak adlandırılır.

Short Pozisyon Nedir?

Short pozisyon, ya da ‘shorting’, fiyatların düşmesini bekleyen bazı yatırımcıların kullandığı bir stratejidir ve düşüş eğilimlidir.

Short pozisyona giren bir yatırımcı, bir varlığı ileri bir tarihte daha ucuza geri alma beklentisiyle satar. Satış fiyatı ve geri alış fiyatı arasındaki fark, pozisyondan edilen karı belirler.

Eğer varlığın fiyatı artarsa ve yatırımcı daha yüksek bir fiyatta pozisyondan çıkarsa zarar etmiş olur. Kısa bir pozisyonun riski teorik olarak sınırsızdır çünkü fiyatlar süresiz olarak artabilir. Ancak short pozisyonun kazancı satış fiyatıyla limitlidir.

short pozisyon Ne Zaman açılmalı?

Yatırımcılar, herhangi bir kripto para birimi fiyatının düşmesini beklediklerinde short pozisyon almalıdırlar. Genellikle belli bir varlığın fiyatı gereğinden fazla yükselip doygunluğa ulaştığında short pozisyon açılır. Long veya short pozisyon almadan önce daima piyasayı etkileyen faktörleri incelemek gereklidir. Son dönemlerde gerçekleşen düşüşler örnek alınabilir. Özellikle short pozisyon alırken dikkatli olunmalı.

Long Pozisyon Nedir?

Türkçe tabiri uzun pozisyon olarak adlandırılan ‘long position’ aslında bir değerin yukarı doğru yani değer kazanacağına göre yön belirtmektedir. Bu hareketin amacı ileride değerleneceğini düşündüğünüz değerin alma durumudur. Genellikle uzun süreli yatırımları çağrıştırır.

Bir kripto para biriminin fiyatının, faaliyette bulunduğunuz zaman dilimine bağlı olarak bir süreliğine yükselmek üzere olduğunu hissettiğinizde uzun süre devam etmek ilginizi çekebilir. Örneğin, günlük grafikte işlem yapıyorsanız ve fiyatın sonraki günlerde hatta haftalarda artacağına inanıyorsanız, uzun süre devam edebilirsiniz. Özellikle Bitcoin söz konusu olduğunda, “al ve tut” stratejisine bağlı kalmayı tercih eden birçok yatırımcı göreceksiniz.

Short Pozisyon Açmak Nedir?

Short yani Kısa pozisyona girmenin diğer ifade şekillerinden biridir. Short pozisyon açan kişi alım yaptığı varlığın ileride fiyatının düşeceği beklentisindedir. Sosyal medya platformlarında bunun shortlamak ya da shorta girmek şeklinde ifade edildiği de olmaktadır.

Long Pozisyon Açmak Nedir?

Long yani Uzun pozisyona girmenin diğer ifade şekillerinden biridir. Long pozisyon açan kişi alım yaptığı varlığın ileride fiyatının artacağı beklentisindedir. Sosyal medya platformlarında bunun longlamak ya da longa girmek şeklinde ifade edildiği de olmaktadır.

Short ve Long Pozisyon Özellikleri Nelerdir?

  • Bir değerin yukarıya doğru çıkması, kazanç sağlayacağını anlamına gelmektedir.
  • Uzun modelli yatırımlarda genellikle tercih edilmektedir.
  • Yatırımın ilerleyen dönemlerde, yükseliş veya düşüş yaşayacağını beklentisi
  • Kripto para birimlerinde yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.
  • Grafikler ile meydana gelmektedir.
  • Piyasa analiz işlemleri ile desteklenmesi gerekmektedir.
  • Kar ve zarar değerlerin belirlenmesi aşamasında yaygın olarak kullanılır.
  • Konu olan finansın değerinin belirlenmesi amacıyla aktif olarak kullanılır.
  • Spot ve vadeli türev işlemlerinde aktif olarak tercih edilmektedir.
  • Finans sektöründe yer alan bazı değerlerin, artış ve azalışlarının belirlenmesi için farklı terimler kullanılmaktadır. Söz konusu kazançların arttırılması amacıyla yatırımcılar tarafından takip edilen ve yorumlanması konusunda önemli bir yere sahiptir.
Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir