DeFi Nedir?

DeFi, merkezi bir otorite olmadan küresel finansa bakan geniş bir kavramdır; giriş engellerini azalttığı ve yatırımcılara kâr etmeleri için yeni fırsatlar sunduğu söylenen bir süreçtir.

“Merkezi olmayan finans ”ın kısaltması olan DeFi , en yaygını Ethereum (ETH) olan halka açık blok zincirleri aracılığıyla sunulan finansal hizmetler için her şeyi kapsayan bir terimdir.

DeFi ile kullanıcılar, faiz kazanma, borç alma, borç verme, sigorta satın alma veya varlık alım satımı gibi bankayla yaptıkları aynı görevleri üçüncü bir taraf olmadan gerçekleştirebilir. Uygulamada, kullanıcılar tipik olarak, kullanıcıların bir hesap açmadan varlıkları aktarmaya başlamalarını gerektiren merkezi olmayan uygulamalarla (DApp’ler) etkileşime girer.

DeFi’nin faydaları, özellikle banka hesabı olmayan nüfus için daha düşük bir giriş engeli ve platformu işletenlere önemli ücretler ödeyerek doğrudan kullanıcıdan aktarılan ödüllerle daha yüksek kazanç fırsatlarıdır.

Geleneksel finansa karşı DeFi

DeFiGeleneksel finans
Paranızı siz saklarsınız.Paranız şirketler tarafından saklanır.
Paranızın nereye gittiğini ve nasıl harcandığını siz kontrol edersiniz.Riskli kişilere borç vermek gibi yollarla paranızı kötü yönetmemeleri için şirketlere güvenmeniz gerekir.
Para transferleri dakikalar içinde gerçekleşir.Manuel işlemler nedeniyle ödemeler günler sürebilmektedir.
İşlem etkinliği takma addır.Finansal etkinlik, kimliğinizle sıkı sıkıya bağlıdır.
DeFi herkese açıktır.Finansal hizmetlerden yararlanmak için başvurmanız gerekir.
Piyasalar her zaman açıktır.Çalışanların molaya ihtiyacı olduğu için piyasalar kapanır.
Şeffaflık üzerine kurulmuştur: Herkes bir ürünün verilerine bakabilir ve sistemin nasıl çalıştığını inceleyebilir.Finansal kurumlar kapalı kutulardır: Kredi geçmişlerini, yönetilen varlıklarının kaydını vb. görmeyi talep edemezsiniz.

DeFi’lerin Avantajları Nelerdir?

DeFi’ler, geleneksel finans sistemindeki hataları, sorunları ortadan kaldırmayı amaçlar. Kullanıcılar, DeFi platformları aracılığıyla uluslararası para transferlerini hızlı, düşük maliyetli ve tercih ettikleri herhangi bir zamanda gerçekleştirebilirler.

DeFi’lerin Dezavantajları Nelerdir?

DeFi sistemlerinde, kullanıcılar hatalı işlem yaptıkları zaman işlemlerini geri almada ve telafi etmede zorluk yaşayabilirler. Teknolojik altyapısı olmayan bölgelerdeki kullanıcılar, DeFi sistemlerine erişmekte engellerle karşılaşabilirler. Kriptopara piyasasında, sahtekarlık amacı taşıyan DeFi projeleri olabilir. Kullanıcılar, sahtekarlık amacı taşıyan bu projelerin mağduru olabilirler.

Merkezi olmayan finans sistemlerinde, kullanıcıların gelecek nesiller için miras bırakma şansları olmayabilir. Merkezi olmayan finans sistemlerinde, kullanıcıların kişisel yasal hakları bulunmayabilir.

DeFi Coinleri Nelerdir?

Coinmarketcap verilerine göre piyasa değerine göre en popüler DeFi projeleri arasında bunlar vardır;

  • Terra (LUNA)
  • Avalanche (AVAX)
  • Dai (DAI)
  • Chainlink (LINK)
  • Uniswap (UNI)
  • PancakeSwap (CAKE)
  • 1inch Network (1INCH)
  • Aave (AAVE)
  • The Graph (GRT)

💲 Güncel Defi Koin Fiyatları 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir