Terra (LUNA) Nedir?

Güney Koreli firma Terraform Labs, 2018 yılında şirketin CEO’su olan Daniel Shin ve Kwon tarafından kuruldu.

Luna coin, Tendermint ile oluşturulmuş bir Proof of Stake (PoS) blok zinciri altyapısı üzerinde çalışan algoritmik bir stablecoin platformudur. LUNA, Terra platformunun tokenidir ve fiyat istikrarı mekanizması olarak stabilcoinlerin (TerraSDR’ler ) ihracında ve ayrıca stake etme ve ağ yönetişimi için kullanılır.

TerraSDR’lerin değerini ilgili sabitlenmiş para birimleriyle dengelemek için, kullanıcılar LUNA jetonlarını TerraSDR’ler karşılığında kullanabilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Terra’nın kararlılık mekanizması, kullanıcıların arbitraj faaliyetlerine bağlıdır. Örneğin, TerraKRW (Kore Wonuna sabitlenmiş TerraSDR) fiyatı, ikincil piyasalarda Kore Wonu karşısında 0.95:1.00’e düştüğünde, kullanıcılar borsalarda 95 KRW ile 100 TerraKRW satın alabilir ve bu jetonları Terra platformunda LUNA için kullanabilirler. 100 KRW değerinde jeton. 1 TerraKRW’nin fiyatı 1 KRW’nin üzerine çıkarsa, kullanıcılar Terra platformunda TerraKRW satın alabilir ve kar için borsalarda satabilir.

Terra protokolü, birim madencilik ödüllerindeki değişikliklere karşı çıkmak için işlem ücretlerini ve LUNA yakma oranını (1 milyar LUNA denge arzıyla) kullanarak tüm ekonomik koşullarda ağ katılımcıları için öngörülebilir ödüller elde etmeye çalışır.

TerraUST (UST) Nedir?

TerraUSD, Ethereum üzerinde çalışan ve 1,00 ABD doları değerini korumaya gayret eden, merkezî olmayan bir stabil kripto paradır. Merkezî stabil kripto paraların aksine, UST bir banka hesabında bulunan ABD doları ile desteklenmemektedir. Bunun yerine 1 TerraUSD yayınlamak için 1,00 ABD doları değerinde TerraUSD rezerv varlığı (LUNA) yakılmalıdır.

Terra protokolü, algoritmik sabit paralar için önde gelen merkezi olmayan ve açık kaynaklı halka açık blok zinciri protokolüdür. Açık piyasa arbitraj teşvikleri ve merkezi olmayan oracle oylamasının bir kombinasyonunu kullanan Terra protokolü, herhangi bir fiat para biriminin fiyatını tutarlı bir şekilde izleyen sabit paralar oluşturur. Kullanıcılar, tamamı Terra blok zincirinde anında Terra sabit paralarını harcayabilir, kaydedebilir, takas edebilir veya değiştirebilir. Luna, sahiplerine bahis ödülleri ve yönetim gücü sağlar. Terra ekosistemi, hızla genişleyen bir merkezi olmayan uygulamalar ağıdır, Terra için istikrarlı bir talep yaratır ve Luna’nın fiyatını arttırır.

Mayıs 2022 Terra (LUNA) Çöküşü

11 Mayıs 2022

30 milyar dolardan fazla Pazar değerine sahip olan Terra LUNA ekosistemisi, UST stabil parasını dengede tutabilmek için 2.4 milyar dolarlık Bitcoin sattı. Sonrasında ise piyasa adeta çöküşe geçti.

TerraUST para birimi 22 cent seviyesine düşerken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bunu örnek göstererek kripto paralardaki stabilitenin ne denli güvenilmez olduğuna değindi. Yatırımcısını küstüren LUNA para birimi de haliyle çakıldı.

120$ tepe seviyelerinin ardından şok bir biçimde 0.70$ seviyelerini gören LUNA 1 milyar doların altında bir Pazar değerine geriledi. Günlük hacim ise 10 milyar doların üzerine çıktı. Borsalarda LUNA ve UST çekimleri kapatılırken bazı borsalarda ise UST ticareti de bir süreliğine durduruldu.

Kripto para tarihine bir kara leke olarak kaydedilen LUNA olayının vakıf içerisinde kontrol dışı bazı işlerin döndüğüne dair işaretler de vermiş oldu. Geliştiricilerin bu büyük enkazı kaldırabilmek adına 1 milyar dolar civarında borç aradığı belirtiliyor. Karşılığında ise yarı fiyatına LUNA vererek 2 yıllık bir süreçte kilitli tutacağı gelen haberler arasında. Yatırımcının güvenini kaybeden LUNA ekosistemi tekrar eski günlerine dönebilecek mi merak konusu.

12 Mayıs 2022

120$ tepe seviyelerinin ardından 0.0035$ seviyelerini gören LUNA 50 milyon doların altında bir Pazar değerine geriledi. Toplam arzı 64 milyar, dolaşım arzı 48 milyarın üzerine çıktı. Arzı 8 kat arttırılırken, %99,75’lik bir düşüş gerçekleşti. Borsalarda LUNA ve UST çekimleri kapatılırken bazı borsalarda ise UST ticareti de bir süreliğine durduruldu.

16 Mayıs 2022

LUNA tokenin toplam arzı 6.9 Trilyon, dolaşım arzı 6.5 Trilyonun üzerine çıktı 0.000016$ seviyelerine kadar düştü, aynı şekilde Terra ekosisteminin stabil coini olan UST 0.10$ seviyelerine kadar geriledi.

💲 Güncel UST - LUNA Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir