CoinMarketCap Nedir?

CoinMarketCap, hızla büyüyen kripto para alanında dünyanın en sık başvurulan fiyat takip sitesidir. Misyonu, son kullanıcıya kendi bilgisiyle karar verebilmesi için tarafsız, yüksek kaliteli ve doğru bilgi sağlayarak kriptoyu dünya genelinde keşfedilebilir ve etkin kılmaktır.

Brandon Chez tarafından Mayıs 2013’te kurulan CoinMarketCap, binlerce kripto varlığı karşılaştırmak için kullanıcıların, kurumların ve medyanın en güvenilir kaynak haline geldi ve bugüne kadar CNBC, Bloomberg ve diğer büyük haber mecralarında kaynak gösterildi. (ABD devleti bile araştırma ve raporlarında CoinMarketCap verisini kullanıyor!)

CoinMarketCap Nisan 2020’de Binance Capital Mgmt tarafından satın alındı. Binance, işlem hacmi ve kullanıcı sayısı açısından dünyanın en büyük dijital varlık borsasına sahip küresel bir blockchain şirketi olarak, kriptoyu erişilebilir kılmak ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar için önemli hale getirmek konusunda ortak vizyonu paylaşıyor.

Satın alma işlemi sayesinde CoinMarketCap, projeler hakkında daha derinlemesine veri elde etmek, kripto para sektöründeki bilgi karmaşıklığını azaltmak ve yüz milyonlarca kullanıcısına daha kaliteli veriler sunmak için ana şirketinin kaynaklarından yararlanmayı hedefliyor.

CoinMarketCap kesin, doğru, gerçek zamanlı ve tarafsız veri sunar. CoinMarketCap, 2020’nin başlarında Binance tarafından satın alındığından bu yana, ana şirketinden bağımsız biçimde faaliyet gösteriyor.

CoinMarketCap Airdroplarına Nasıl Katılınır?

CoinMarketCap kullanıcısıysanız onlarca Airdrop’a katılıp şanşınızı deneyebilirsiniz. Airdroplara nasıl katılım sağlayacağınızı öğrenmek için CoinMarketCap Airdroplarına Nasıl Katılınır? makalemize göz atabilirsiniz.

CoinMarketCap Elmasları Nedir, Nasıl Kazanılır?

CoinMarketCap elmasları toplayarak ücretsiz NFT ve çeşitli ödüller kazanabilirsiniz.

Şuan için CoinMarketCap Elmas kazanmak için yapılması gereken tek şey, 24 saatte bir kere siteye girerek ödülleri toplamaktır. Yapılan açıklamada kısa süre sonra yeni görevler eklenerek üyelerin daha fazla elmas kazanmaları sağlanacak.

Kazanılan elmaslarla Elmas Ödülleri sayfasını takip ederek ücretsiz NFT ve çeşitli ödüller kazanabilirsiniz.

20 Elmas kazanarak CoinMarketCap’a üye olmak için tıklayınız; https://coinmarketcap.com/invite?ref=JTTJGEWS

CoinMarketCap Elmas linki; https://coinmarketcap.com/account/my-diamonds/

Ücretsiz elmas kazanmak için yapmanız gereken tek işlem her gün platforma girip elmas toplama sayfasına tıklayarak günlük elmas hakkınızı toplamak. Sadece birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli.

CoinMarketCap Nasıl Kullanılır?

Piyasa Değeri, 24s Hacim ve Piyasa Hakimiyeti Ne Anlama Geliyor?

Piyasa Değeri: Kripto para piyasasının toplam değeri anlamına gelmektedir. Piyasa değeri her bir kripto para biriminin piyasa değerinin toplanmasıyla elde edilir. Yukarıdaki ekran görüntüsünden piyasa değerinin 1.4 trilyon dolar olduğunu görebilirsiniz.

24s Hacim: Son 24 saatte kripto para borsalarından yapılan alım-satım miktarıdır. Yukarıdaki ekran görüntüsünden 24s hacmin 212 milyar dolar olduğunu görebilirsiniz.

Piyasa Hakimiyeti: Bitcoin ve Ethereum piyasa değerinin toplam piyasa değerine oranlanması sonucu oluşan veridir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde BTC hakimiyetinin %41,5 olduğunu görebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri ve Borsalar Ne Anlama Geliyor?

Kripto Para Birimleri: CoinMarketCap’te listelenen kripto para biriminin sayısıdır. Yukarıdaki ekran görüntüsünden CoinMarketCap’te 19,382 kripto para biriminin listelendiğini görebilirsiniz. Bu sayı her geçen gün değişmekte, artmaktadır.

Borsalar: Kripto para birimlerinin alınıp satıldığı borsaların sayısını verir. Bu sayı değişkendir. Artıp, azalabilir.

Kripto Paralar için Piyasa Değeri, Fiyat ve Hacim Gibi Bilgiler

Bir kripto para biriminin piyasa değeri, fiyat, hacim (24s), dolaşımdaki arz miktarı, değişim (24s) ve fiyat grafiği (7g) gibi verilere CoinMarketCap’in direkt anasayfasından ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Bitcoin için piyasa değerinin 602.9 milyar dolar, fiyatın 31.540 dolar, hacim (24s) 81.6 milyar dolar, dolaşımdaki arz 19.035.875 BTC ve değişim (24s) -%5,77 olduğunu görebilirsiniz.

Buradaki piyasa değeri verisi Bitcoin’in toplam piyasa değeridir. Fiyat, borsalardan alınan veriler ışığında derlenen fiyatı simgelerken, hacim (24) son 24 saatteki hacim miktarını verir. Dolaşımdaki arz kripto para biriminin dolaşımdaki miktarının verirken, değişim (24s) son 24 saatteki kripto para biriminin fiyatındaki değişimi verir.

Herhangi Bir Kripto Para Biriminin İsmine Tıkladığınızda

CoinMarketCap’teki herhangi bir kripto para biriminin ismine tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinden o kripto para birimiyle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

Ekranın sol üst tarafında kripto para biriminin ismi ve simgesi yer alırken, hemen altında piyasa değerine göre sıralaması, web sitesi bilgisi, Blockchain’i ile ilgili verilere erişim bağlantısı (Explorer) ve white paper gibi teknik belgelere erişim bağlantısı bulunmaktadır.

Ekranın sağ orta bölümünde ise, fiyat bilgisi ve son 24 saatteki değişim, o anki BTC karşılığı, anasayfada da yer alan piyasa değeri, hacim (24s), dolaşımdaki arz ve ek olarak maksimum arz miktarı bilgisine ulaşılabilir.

Ekranın alt kısmında ise grafikler, kripto para biriminin işlem gördüğü borsalardaki fiyat bilgileri, sosyal medya hesapları ve geçmiş veriler gibi bilgiler yer alır.

Grafikler kısmında seçilen tarih aralığına göre fiyattaki değişim grafik üzerinde detaylı bir şekilde gösterilmektedir.

Piyasalar sekmesinden kripto para biriminin işlem gördüğü borsadaki anlık fiyat bilgisine erişilebilir. CoinMarketCap’te listelenen kripto para birimlerinin fiyat bilgisi Piyasalar sekmesindeki borsalardaki veriler ışığında oluşturulmaktadır.

Derecelendirmeler sekmesinden kripto para projesinin durumunu ölçmek için kullanılan tek, tutarlı kıyaslanabilir bir değer olan Temel Kripto Varlık Puanı’na (Fundamental Crypto Asset Score), puandaki değişim grafiğine ulaşılabilir.

Geçmiş veriler sekmesinden ise kripto para biriminin geçmiş tarihlerdeki güne başlangıç ve kapanış fiyat bilgisi, o günkü en yüksek ve en düşük fiyat bilgisi gibi birçok veriye erişilebilir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir