Uniswap (UNI) Nedir?

Uniswap, kripto para birimlerini değiştirmek için kullanılan merkeziyetsiz finans protokolüdür. Uniswap aynı zamanda Uniswap protokolünü oluşturan şirketin de adıdır. Protokolün faaliyeti, akıllı sözleşmeler aracılığıyla Ethereum blok zincirindeki kripto para birimleri arasındaki otomasyonu kolaylaştırmaktır. Ekim 2020 itibarıyla, Uniswap, günlük işlem hacmine göre en büyük merkeziyetsiz borsa ve tüm borsalar içerisinde dördüncü en büyük kripto para borsası olduğu tahmin edilmektedir. Uniswap borsasının Eylül 2021 itibarıyla yaklaşık olarak günlük likit alım satım işlemleri karşılığında 4,7 milyon dolar ortalama işlem ücreti geliri bulunmaktadır.

Uniswap’ın Tarihi

Uniswap 2 Ekim 2018 tarihinde, eski bir Siemens çalışanı makine mühendisi olan Hayden Adams tarafından kurulmuştur.

Uniswap şirketi ilk yatırımlarını, Andreessen Horowitz, Paradigm Venture Capital, Union Square Ventures LLC ve ParaFi gibi risk sermayesi şirketlerinden almıştır. 14 Eylül 2021 tarihi itibarıyla Uniswap borsasının günlük işlem hacmi 2,47 milyar dolardır. Yatırımcıların Uniswap borsasının tercih etmesindeki öncelikli sebep, borsanın merkeziyetsiz finans anlayışını kullanıyor olmasıdır. Uniswap protokolünün ilk versiyonu (V1) Kasım 2018’de AMM’ler (“Otomatik Piyasa Yapıcılar” İng. Automated Market Makers) için bir kavram kanıtı olarak yayınlandı. Sürüm 2, Mayıs 2020’de piyasaya sürüldü ve Sürüm 3, Mayıs 2021’de piyasaya sürüldü ve belirli bir fiyat aralığında likidite tahsis etmek için yeni seçenekler sunmaktaydı.

Dünyaca ünlü Almanya merkezli Capital dergisi, 2021 yılında Maker, Compound, Ankr, Aave ve Chainlink adlı kriptoparaların merkeziyetsiz finans borsalarında yakından takip edilmesi gerektiğini açıkladı.

UNI Token Nedir?

UNI Token, Uniswap merkeziyetsiz borsasının yönetiminde söz sahibi olunmasını sağlayan bir yönetim Tokenıdir. Uniswap sistemi açık yazılım bir protokoldür.

Merkeziyetsiz Uniswap protokolü, sistem içi güncelleme ve değişimlerin yapılabilmesi amacıyla kullanıcı fikirlerini diğer kullanıcılara sunmaktadır. Kullanıcılar da sahip oldukları UNI Tokenlar sayesinde bu güncellemeler için oy kullanmaktadır. Güncelleme ya da değişim yalnızca oylama sonucuna göre yapılabilir.

UNI Token 2018 yılında piyasa sürülmüştür. DeFi projelerine karşı artan ilgi sayesinde UNI Token 2020 yılında ciddi değer kazanmıştır.

UNI Token dolaşımda bulunan miktarı 718,821,440 UNI’dir. Uniswap piyasaya toplam 1 Milyar UNI sürecektir.

UNI Token Madenciliği Nasıl Yapılır?

UNI Token madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değildir. Tüm UNI Token bakiyesi belirli aralıklarla arz edilmektedir.

UNI Token bakiyeniz ile Uniswap sisteminde söz sahibi olabilirsiniz. UNI Token, toplamda 1 Milyar UNI arzı gerçekleştirecektir.

Uniswap (UNI) Genel Bakış

Uniswap, kripto para birimlerini ve tokenleri (Blockchain ekosisteminde dijital olarak transfer edilebilen varlıklar) değiştirmek için kullanılan merkezi olmayan bir finans protokolüdür. Uniswap merkezi aracıların aksine, blok zincir ağında merkeziyetsiz ve açık kaynak bir yazılım ile faaliyet göstermektedir. Uniswap borsanın işleyiş mantığı, piyasanın en büyük borsaları durumunda olan ve merkezi şirketler tarafından işletilen Coinbase, Binance ve OKEx gibi firmaların tam olarak tersidir.

Uniswap protokolünde yapılan değişiklikler, UNI adlı kripto para birimi sahipleri tarafından oylanır ve ardından bir geliştirici ekibi tarafından uygulanır. UNI para birimi protokolün başlangıç döneminde ilk kullanıcılara dağıtılmıştır. 1 Eylül 2020’den önce Uniswap ile etkileşime giren her Ethereum kullanıcısına, 400 UNI (o anki yaklaşık değeri 1.400 USD civarındadır) talep etme hakkı verilmiştir. UNI para biriminin Mayıs 2022 itibarıyla yaklaşık toplam piyasa değeri, 3,6 milyar dolar civarındadır.

Uniswap (UNI) Protokol

Uniswap, daha verimli piyasalar yaratmak amacıyla merkezi borsaların aksine, piyasa yapıcısı olarak hizmet etmek yerine likidite havuzlarını kullanır. “Likidite sağlayıcı” olarak sınıflandırılan bireysel yatırımcı ve bot’lar, diğer kullanıcılar tarafından alınıp satılabilen bir akıllı sözleşmelere bir çift token ekleyerek borsaya likidite sağlar. Bu işlem karşılığında likidite sağlayıcılarına, o işlem çifti için kazanılan işlem ücretlerinin belirli bir yüzdesi ödenir. Her ticari işlem karşılığında, diğer token’in miktarına bağlı olarak token havuzundan o oranda token çıkarılır. Dolayısı ile bu işlem sonucunda söz konusu token fiyatı sürekli olarak değişmektedir. Büyük miktarda Ethereum’un erişilebilir olmasını sağlayan tokenleri listelemek için herhangi bir ücret veya kullanıcı kaydı gerekmez. Uniswap’ın kodu, açık kaynaklı kripto para birimlerinde çatalların oluşmasına benzer şekilde, yeni borsalar oluşturmak için çatallanabilir.

Uniswap (UNI) Nasıl Kullanılır?

Uniswap açık kaynak bir protokoldür, yani herkes kendi ön uç uygulamasını yaratabilir. Fakat en sık kullanılanlar https://app.uniswap.org ve https://uniswap.exchange‘dir.

  • Uniswap arayüzüne gidin.
  • Cüzdanınızı bağlayın. MetaMask, Trust Wallet ya da desteklenen başka bir Ethereum cüzdanını kullanabilirsiniz.
  • Takasla vermek istediğiniz tokenı seçin.
  • Takasla almak istediğiniz tokenı seçin.
  • Swap (takas et) tuşuna tıklayın.
  • Açılır pencerede işlemi kontrol edin.
  • Cüzdanınızdaki işlem talebini onaylayın.
  • İşlemin Ethereum blockchaininde onaylanmasını bekleyin. İşlemin durumunu https://etherscan.io/‘dan takip edebilirsiniz.

Uniswap (UNI) Nereden Alınır?

Uniswap (UNI) ; Kucoin, CoinBene, Probit Global, CoinDCX, WazirX, Binance, Crypto.com, Huobi, gate.io, OKEx ve diğer bir çok borsada listelenmektedir.

Satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel UNI Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir