Phantom Cüzdanı Nedir?

Dünya’nın en hızlı blokzinciri parolasıyla kripto para piyasasına giriş yapan Solana Ekosistemi; bugünlerde adından sıkça söz ettirmeye başladı. Özellikle Ethereum ağında işlem ücretlerinin bir hayli artması ve ağın yavaşlığı; akıllı kontratları destekleyen diğer Solana, Avalanche gibi ağlar, o ağ üzerinde çalışan Defi platformlarının oluşması ve likiditenin artması gibi sebeplerle müthiş bir ivme ile büyüdü. Solana ağında işlem yapılmasına olanak sağlayan Solana $SOL coine olan talep artınca fiyatı da bir anda yükseldi ve 0,22$ olarak ICO yapılan coinin fiyatını bir anda 215$’a çıkardı.

Solana’nın yaptığı fiyat hareketleri bir anda Solana üzerinde çalışan projelere olan ilgiyi arttırdı. Solana ‘nın hızından ve düşük işlem ücretlerinden yararlanmak isteyen herkes Solana ekosistemine girmek istedi. Ancak Metamask, Solana ağını desteklemiyor. Solana ağı üzerinde çalışan en iyi cüzdan olan Phantom Cüzdanı sizlere nasıl yüklenir ve kullanmaya başlanır göstereceğiz.

Phantom Cüzdanı Nasıl Kurulur?

Phantom Cüzdanı resmi web sitesi: https://phantom.app/

Cüzdanı indirdikten sonra aşağıdaki ekran bizi karşılayacak ve buradan da gördüğünüz üzere henüz Beta sürümünde. Eğer daha önce bir Solana cüzdanınız varsa burada aşağıdaki “Use Secret Recovery Phrase” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu butondan sonra 12 kelimenizi yazıyorsunuz ve eski hesabınızı açıyorsunuz.

Yeni bir cüzdan oluşturmak istiyorsanız eğer “Create New Wallet” butonuna tıklıyorsunuz. Bunu yaparak yeni bir cüzdan açmak istiyoruz.

Çıkan ekrandaki 12 kelimelik gizli anahtarınızı online olmayan bir ortamda saklıyorsunuz. Bunun için de ufak bir defter bence size yardımcı olacaktır. Çünkü internet ortamı çok büyük riskler barındırıyor bu anahtarlar için. Mümkün mertebe saklamayınız. 12 kelimenizi kaydettikten sonra “Ok, i saved it somewhere” butonuna tıklıyorsunuz.

Uyarı: Cüzdan oluştururken size verilen private keyinizi yani 12 kelimeyi kesinlikle ama kesinlikle bir başkasına vermeyiniz. Telefona veya herhangi online bir ortama kaydetmeyin, boş bir kağıda yazıp saklayınız

Karşınıza çıkacak olan ekranda bir adet şifre girmeniz isteniyor bu şifreyle birlikte bilgisayar aç kapalarında ya da cüzdan kilitlediğinde girişi yaparken kullanacaksınız. Şifre için uyarıda yazmasa da 8 hane gerekmekte ve ufak büyük harf gibi bir şart bulunmamaktadır. “I agree to the Terms of Service” nin yanında bulunan kutucuğu da işaretlemeniz gerekmektedir.

Karşınıza bir adet kısa tuş çıkacak. Alt + Shift + P tuşuna bastığınızda uygulamanın otomatik başlayacağını söylüyor. Onu da geçiyorsunuz ondan sonra da devam ettiğinizde hesabınız oluşturuluyor. Bu noktadan sonra discord ve twitter üzerinden phantom takibini yapabilirsiniz diye bir uyarı çıkıyor onu da geçerseniz eğer hesabınız oluşturuldu artık. Finish diyebilirsiniz.

Phantom Cüzdanı KOİN GÖNDERME VE ALMA İŞLEMLERİ

Receive yazısına tıklarsanız eğer platforma SOL ağından token göndereceğinizde lazım olan adres çıkacaktır. Aynı zamanda QR kod da çıkacak karşınıza. Bu adrese Wallet 1 yazısına tıkladığınızda da ulaşacaksınız. Kopyalama işlemini yapabilirsiniz. Veya altında Deposit SOL yazısına tıklayarak da yatırma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Phatom cüzdanınızda bulunan bir coini başka bir cüzdana göndermek için yapmanız gerekenler ise şöyle:

  • Phantom cüzdan ekranında bulunan “Send” butonuna basın.
  • Transfer etmek istediğiniz coin ile ilgili seçimi yapın.
  • Alıcının cüzdan adresini üst tarafa girin. Transfer etmek istediğiniz miktarı ise alt tarafa girin. Bakiyenizin tamamını göndermeyi hedefliyorsanız “Max” seçeneğine tıklayın.
  • “Next” butonuna basın. Son olarak “Send” seçeneğine tıklayın. Bu şekilde para gönderme işlemlerini tamamlamış olacaksınız.

Phantom Cüzdanı Güvenilir mi?

Phantom cüzdan, açık kaynaklı bir proje olarak tam şeffaflık sunar. Ayrıca, dünya lideri yazılım denetim firması Kudelski Security tarafından denetlenmiştir. Rapor, görüntülenmesi için Phantom’un web sitesinde halka açıktır. Ayrıca Phantom, projelerin kodunda herhangi bir güvenlik açığı keşfeden beyaz şapkalı bilgisayar korsanları için çekici bir hata ödülü sunuyor. Bilgisayar korsanları, kod içinde kullanıcıların fonlarının kaybolmasına neden olabilecek bir güvenlik açığı keşfederse, 50.000 ABD Dolarına kadar ödüllendirilebilir.

İlk olarak, proje kullanıcılara kendi kendine saklama hizmeti sunuyor; bu nedenle, hiçbir zaman kullanıcıların özel anahtarlarına sahiplik veya erişime sahip değildir. Ancak Phantom, işlem oluşturmak ve imzalamak için kullanıcı anahtarlarının şifreli bir sürümünün yönetimini sunar. Proje, kullanıcılardan gelen hiçbir kişisel bilgiyi saklamaz veya izlemez. Ayrıca, Phantom artık mobil kullanıcılara cüzdana erişmek veya parmak izi veya yüz tanıma kullanarak işlemleri imzalamak için biyometrik kimlik doğrulama sunuyor.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir