Shiba Inu (SHIB) Nedir?

Shiba Inu (SHIB), aynı zamanda Shiba Token olarak da bilinir, Ağustos 2020’de “Ryoshi” olarak bilinen anonim bir kişi tarafından oluşturulan merkezi olmayan bir kripto para birimidir. “DOGE Killer”, olarak adlandırılan kripto para, Dogecoin’den sonra piyasaya sürülmüştür. Mayıs 2022 itibarıyla 10 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahiptir. Fiyatı oldukça düşüktür, bu sayede kullanıcıların “milyarlarca hatta trilyonlarca tane satın almasına” olanak tanımaktadır. Şu anda yaklaşık 550 trilyon Shiba Token dolaşımdadır. Transfer ücretlerini düşürmek için Shibarium ağı üzerinde çalışılmaktadır.

SHIB’in toplam arzı başlangıçta 1 katrilyondur. Bu kripto para piyasaya ilk sürüldüğünde Ryoshi, likidite sağlamak için toplam arzın %50’sini Uniswap’ta kilitlemiştir. Uniswap, Ethereum blockchaini üzerindeki bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) protokolüdür ve merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasının en başarılı projelerinden biridir. Kalan 500 trilyon SHIB, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e gönderilmiş, o da bu tutarın %90’ını yakmaya ve kalanı da Hindistan COVID-19 yardım fonuna bağışlamaya karar vermiştir.

Shiba Inu (SHIB) Ekosistemi

ShibaSwap

2021’in Temmuz ayında ekip, projenin merkeziyetsiz borsası (DEX) olarak çalışan ShibaSwap’ı piyasaya sürdü. DEX’ler, yatırımcıların borsaya üye olmasını gerektirmeden ticaret yapmalarını sağlayan, dağıtık yapıya sahip borsalardır.

ShibaSwap, Ethereum Blockchain üzerine inşa edildi. Bu nedenle, yalnızca ERC-20 tokenlerin ticaretinin yapılmasına imkân tanıyor. Bunun yanında SHIB sahipleri, tokenlerini ShibaSwap’da belirli bir vadeyle stake ederek vade sonunda ek kripto ödülleri alabiliyor.

Ayrıca ShibaSwap, kullanıcıları için bir NFT pazarı da sunuyor. Bu NFT pazarındaki değiştirilemez tokenlere “Shiboshiler” deniyor. Shiboshiler, Shiba Inu köpeğinin pikselli karikatürlerinden oluşuyor ve değişik özellikler barındırıyor. Projenin arkasındaki ekip, bu köpeklerin kullanıldığı bir metaverse oyunu da geliştiriyor.

Shiba Inu ekosistemi içerisinden münhasıran kripto para ticareti yapılan ShibaSwap’ta, SHIB’ten sonra yaratılmış LEASH ve BONE adlarında iki token daha bulunmaktadır.

LEASH Nedir?

LEASH, Shiba Inu tarafından yaratılmış ikinci tokendir ve o da ShibaSwap’ta yer alır. Dolaşımdaki arzı 107.646 token olan LEASH, en başta Dogecoin’in fiyatını takip etmek üzere elastik arzlı (rebase) token olarak kullanılmıştır. Fakat SHIB geliştiricileri LEASH’i bir ERC-20 tokene çevirmeye karar vermiştir. LEASH sahipleri tokenlerini likidite havuzunda stake edebilir ve ödül olarak xLEASH kazanabilir.

BONE Nedir?

BONE ise bir yönetişim tokenidir. 250.000.000 tokenlik bir arza sahiptir. Gelecekte, ShibArmy’nin (topluluğun takma adı) Doggy DAO’daki önerileri oylamasına imkan tanıyacaktır.

Shiba Inu (SHIB) NEREDEN ALINIR?

Shiba Token; Kucoin, CoinBene, Probit Global, CoinDCX, WazirX, Binance, Crypto.com, Huobi, gate.io, OKEx ve diğer bir çok borsada listelenmektedir.

Satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel SHIBA INU Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir