Solana (SOL) Nedir?

Solana, halka açık, açık kaynak kodlu ve merkezi olmayan blok zinciri platformudur. Hisse ispatı ve geçmiş ispatının birlikteliği ile sağlanır. Dahili kripto para birimi SOL’dur. Bloomberg, Solana’yı “Ethereum için potansiyel bir uzun vadeli rakip” olarak görüyor. Ethereum gibi Solana da akıllı sözleşmelerle etkileşime girebilir.

Solana platformu, çok sayıda bilgisayar tarafından çalıştırıldığında blok zincirinin kullanımının nispeten kolay olacağı algısı, madencilik verimliliği ve ölçeklenebilirliği gibi sebeplerle giderek daha popüler hale geldi. Özellikle algılanan ölçeklenebilirlik, birçok kişinin bunun etkili bir DeFi platformu olacağını düşünmesine neden oluyor. Solana’nın saniyede yaklaşık 50.000 işlemi rahatça gerçekleştirebilen ölçeklendirme yeteneği, aynı zamanda büyük rakiplerinden de daha hızlıdır.

Solana’nın Kurucuları Kimdir?

Solana’nın arkasındaki en önemli kişi Anatoly Yakovenkoolarak bilinmektedir. Yakovenko, profesyonel kariyerine Qualcomm’da başlayarak ve burada hızla yükselmiş ve 2015’te kıdemli personel mühendisi yöneticisi olmuştur. Daha sonra profesyonel hayatta yolu değişmiş ve Dropbox’ta yazılım mühendisi olarak yeni bir pozisyona girmiştir. 2017 yılında Yakovenko, daha sonra “Solana” olarak hayata geçecek bir proje üzerinde çalışmaya başlamıştır. Qualcomm meslektaşı Greg Fitzgeraldile birlikte çalışarak ve Solana Labs adlı bir proje kurmuşlardır. Bu süreçte birkaç eski Qualcomm meslektaşının ilgisi de çeken Solana protokolü ve SOL belirteci 2020’de halka sunulmuştur.

Solana (SOL) Coin TOKENOMİCS

Solana Vakfı, dolaşımda toplam 489 milyon SOL tokeninin piyasaya sürüleceğini duyurdu. Şu anda, bunların yaklaşık 260 milyonu pazara girdi.

SOL token dağılımı şu şekildedir: %16,23’ü ilk tohum satışına gitti, tokenlerin %12,92’si kuruluş satışına ayrıldı, SOL tokenlerinin %12,79’u ekip üyeleri arasında dağıtıldı ve tokenlerin %10,46’sı Solana Vakfı’na verildi. Kalan tokenler zaten kamu ve özel satışlar için piyasaya sürüldü veya piyasaya sürülecek.

Solana Ağı Nasıl Korunuyor?

Solana, geçmiş kanıtı (PoH) ve hisse kanıtı ( PoS ) fikir birliği mekanizmalarının benzersiz bir kombinasyonuna dayanır .

İşlem işlemenin büyük kısmından sorumlu olduğu için, geçmiş kanıtı Solana protokolünün ana bileşenidir. PoH, başarılı operasyonları ve aralarında geçen zamanı kaydeder, böylece blok zincirinin güvenilmez doğasını sağlar.

Proof-of-stake (PoS) konsensüsü, PoH süreçleri için bir izleme aracı olarak kullanılır ve ürettiği her blok dizisini doğrular.

İki konsensüs mekanizmasının birleşimi, Solana’yı blok zinciri endüstrisinde benzersiz bir fenomen haline getiriyor.

Solana (SOL) Nereden Alınır?

Solana (SOL) ; Kucoin, CoinBene, Probit Global, CoinDCX, WazirX, Binance, Crypto.com, Huobi, gate.io, OKEx ve diğer bir çok borsada listelenmektedir.

Satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel SOLANA Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir