Algorand (ALGO) Nedir?

Algorand, bir Proof-of-stake blockchain kripto para birimi protokolüdür. Algorand’ın yerel kripto para birimine ALGO denir.

Algorand’ın Tarihi

Algorand, 2017 yılında MIT’de profesör olan Silvio Micali tarafından kuruldu. Algorand bir şirket ve bir vakıftan oluşur. Algorand Vakfı, düğümler de dahil olmak üzere Algorand ağının ekosistem büyümesini, ödül finansmanını, kriptografik araştırma ilkellerini, zincir üzeri yönetişimi ve merkezi olmayan yönetimi yönetir.

Algorand protokolünün temel gelişimi, Boston merkezli özel bir şirket olan Algorand Inc. tarafından denetlenmektedir .

Algorand test ağı Nisan 2019’da halka arz edildi, ve ana ağ Haziran 2019’da piyasaya sürüldü.

Algorand Vakfı, proje için blockchain araştırmasını yürütüyor. Kriptograf Tal Rabin tarafından yönetilmektedir.

Algorand Projesinin Özellikleri Nedir?

Algorand arkasındaki programlama nedeniyle özellikle işlem hızı ve düşük işlem ücretleri nedeniyle rakiplerinden ayrışmaktadır. Algorand üzerinde bir hesaptan bir hesaba yapılan gönderimler 4 saniye kadar kısa bir sürede gerçekleşirken Ethereum’da yüksek işlem ücretleri (gas fee) nedeniyle düşük ücretli işlemler kimi zaman günlerce onay beklemektedir. Algorand iyileştirilmiş işlem süresinin yanı sıra düşük işlem ücreti ile merkeziyetsiz finans işlemlerinde alternatif olmaktadır. Özellikle son dönemde Ethereum kullanımı, yüksek işlem ücretleri nedeniyle kısıtlı kalmışken kullanıcılar Algorand üzerinde 0,001 USD kadar düşük ücretlerle merkeziyetsiz finans işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

ALGO Ne Demek?

ALGO İspanyolca bir kelime olup Türkçemizdeki karşılığı ise “bir şey” anlamına gelmektedir. ALGO aynı zamanda Algorand kelimesinin iki hecesinin kullanımıyla oluşturulmuş bir kısaltma olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto bara birimi olarak kullanıma sunulan para birimi türü olma özelliği taşımaktadır.

Algorand (ALGO) Nereden Alınır?

Algorand (ALGO) ; Kucoin, CoinBene, Probit Global, CoinDCX, WazirX, Binance, Crypto.com, Huobi, gate.io, OKEx ve diğer bir çok borsada listelenmektedir.

Satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel ALGO Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir