USD Coin (USDC) Nedir?

USD Coin (USDC), ABD dolarına sabitlenmiş; Ethereum, Stellar, Algorand, Solana, Tron ve Hedera Hashgarph sisteminde çalışan sabit kripto paradır. USD Coin, Circle tarafından kurulan ve kripto para borsası Coinbase ve Bitcoin madencilik şirketi Bitmain’den üyeleri içeren Centre adlı konsorsiyum tarafından yönetilmektedir.

Circle, her USDC’nin yedekte tutulan bir dolar ile desteklendiğini iddia ediyor ancak bununla ilgili ayrıntı vermiyor. Circle web sitesinde yazan “ABD Doları tarafından desteklenmektedir.” ifadesini, Haziran 2021’de “Tamamen saklanan kaynaklar tarafından desteklenmektedir.” olarak değiştirdi.

ABD Doları’nın, USD Coin’e dönüştürülmesinde üç aşama vardır:

  1. Kullanıcı, kripto para veren kişinin banka hesabına ABD Doları gönderir.
  2. Kripto para gönderen, eşdeğer miktarda USD Coin oluşturmak için akıllı USD Coin sözleşmesi kullanır.
  3. Oluşturulan USD Coin’ler kullanıcıya gönderilir ve kullanılan ABD Dolar’ları bir rezervde tutulur.

USD Coin’den ABD Doları’na dönüşüm için yukarıdaki sürecin tersi işlem uygulanır.

USDC Nasıl Çalışır?

Ethereum tabanlı kripto para birimi USD Coin, USDT gibi çalışır. Ancak USD Coin herhangi bir spekülasyondan etkilenmeyecek ve diğer kripto para birimleri kadar kırılgan olmayacaktır. Circle CEO’su Jeremy Allaire’ın sözlerine bir göz atalım:

“USD Coin, düşük maliyet, yüksek güvenlik ve hız sunan küresel bir para birimidir. Bu, dünya çapında para gönderip alan ve ödemeleri dijital olarak kabul eden müşteriler için büyük bir gelişmedir. “

USD Coin’in Avantajları Nelerdir?

USD Coin, piyasadaki hareketliliğin etkisi altına girmeden, mevcut varlığının değerini koruyan tarzda bir dijital para birimidir. Dolayısıyla değeri de sabittir. USD Coin’in değerinde ani sıçramalar meydana gelmemektedir.

Ayrıca USD Coin tasarımı dolayısıyla açık kaynak kodludur ve şeffaf üyelik sistemine sahiptir. Bu üyelik sistemi ile başka finansal kuruluşlar da çeşitli şartları sağlamak koşuluyla USD Coin piyasaya sürebilir. Bu durum da USD Coin’in arkasında gelişebilecek ve daha fazla büyüyebilecek bir ekosistem yaratmaktadır.

USD Coin (USDC) Nereden Alınır?

USD Coin (USDC) satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel USDC Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir