Cardano (ADA) Nedir?

Cardano, akıllı sözleşmeler için halka açık bir blockchain platformu çalıştırmayı amaçlayan bir kripto para birimi ağı ve açık kaynaklı bir projedir. Cardano’nun dahili kripto para birimine ADA denir. Projenin gelişimi Zug, İsviçre merkezli Cardano Vakfı tarafından denetlenmektedir.

Cardano’nun Tarihi

Platform, 2015 yılında geliştirilmeye başladı ve 2017 yılında Ethereum ve BitShares’in kurucularından Charles Hoskinson tarafından başlatıldı. Platform adını Gerolamo Cardano’dan ve kripto para birimiyse adını Ada Lovelace’dan almıştır.

Cardano, akademisyen ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiş ve tasarlanmıştır.

Cardano (ADA) Kurucusu Kimdir?

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’dur. Blockchain geliştiricisi ve Blockchain’de birden fazla kilit projede ortak kuruculuk yapan isimlerin başında gelmektedir. Charles, Cardano’nun yanı sıra, Ethereum ve Ethereum Classic’in de kurucuları arasındadır.

Charles Hoskinson 2013 yılında, EOSIO‘nun kurucu ortağı Dan Larimer ile birlikte, ilk blok zinciri ve kripto para birimi başlangıcı olan Invictus Innovations’ı başlattı.

ADA Token Nedir?

ADA, Cardano’nun tokenıdır ve adını 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace’ten alır. ADA arzının %57,6’sı, Cardano’nun 62,2 milyon USD topladığı bir İlk Coin Arzında (ICO) dağıtılmıştır.

Token hem dijital bir para birimidir hem de Cardano ağında işlemler yapmayı mümkün hale getirir (Ethereum üzerinde işlem yapmak için ethere ihtiyacınız olmasına benzer şekilde).

ADA sahipleri, aynı zamanda Cardano ağında bir paya (stake) da sahiptir ve bu pay staking ödülleri kazanmak için stake havuzlarında kullanılabilir.

Cardano’nun Avantajları Nelerdir?

Cardano, madencilik algoritması için Proof of Steak ya da PoS madenciliği üzerine geliştirilmiş olan Ouroboros’u kullanmaktadır. Ouroboros mekanizması kullanıcıların gizliliklerini korumaya ve de farklı blockchainler yaratmaya çalışan yenilikçi bir programdır.

Bu programın amacı elektrik tüketimini devasa boyutlara taşıyan Proof of Work sistemine bir alternatif yaratmaktır. Bu nedenle Cardano’nun en önemli avantajlarından biri elektrik tüketimi konusunda sağladığı tasarruftur.

Cardano’nun bir başka avantajı da blockchain teknolojisini bankacılık faaliyetlerine entegre etmesidir. Dolayısıyla Cardano protokolü pratiklik açısından da kullanıcılara bir fayda sağlamaktadır.

Cardano (ADA) Nereden Alınır?

Cardano (ADA) ; Kucoin, CoinBene, Probit Global, CoinDCX, WazirX, Binance, Crypto.com, Huobi, gate.io, OKEx ve diğer bir çok borsada listelenmektedir.

Satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel ADA Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir