Polygon (MATIC) Nedir?

Polygon (Matic Network), Ethereum ölçeklendirme ve altyapı geliştirme için ilk iyi yapılandırılmış, kullanımı kolay platformdur. Temel bileşeni, çoklu uygulama türleri oluşturmayı destekleyen modüler, esnek bir çerçeve olan Polygon SDK’dır.

Polygon kullanarak, iyimser toplama zincirleri, ZK toplama zincirleri, bağımsız zincirler veya geliştiricinin ihtiyaç duyduğu diğer herhangi bir alt yapı oluşturulabilir.

Polygon’un yerel belirteçleri olan MATIC, Ethereum blok zincirinde çalışan bir ERC-20 belirtecidir. Belirteçler, Polygon’daki ödeme hizmetleri için ve Polygon ekosisteminde faaliyet gösteren kullanıcılar arasında bir ödeme para birimi olarak kullanılır. Polygon yan zincirlerindeki işlem ücretleri de MATIC jetonlarında ödenir.

Polygon (MATIC) Projesinin Amacı Nedir?

Polygon Ethereum blok zincirinde 2. katmanda ölçeklenebilirlik ve altyapı geliştirme imkanları sunan ilk projelerden biridir.

Polygon “sidechain” olarak geliştirmiştir. Yani yan bir blok zincirdir ve Ethereum ağından tamamen bağımsız çalışır. Kendi düğümleri (node) ve blok üreticileri (validator/delegator) bulunuyor.

Ayrıca, platformun çeşitli uygulamalar oluşturmasına imkan veren modüler ve esnek ana bileşenleri sayesinde geliştiricilerin cross-chain ve blok zinciri gibi farklı altyapılara sahip olabilmesi sağlanıyor.

2. katman çözümü olduğu için daha yüksek ölçeklenebilirlik sağladığını söyleyebiliriz. Polygon Ethereum blok zincirlerinin bir internet olarak aslında çoklu bir blok zincirine dönüştürüyor diyebiliriz. Buna ek olarak, zincirler arası mesajlaşma protokolleri, veri servisleri, paylaşımlı güvenlik servisleri, harici blok zincirlerine bağlantı seçenekleri, uygulamalara özel modüller ve çözümler sunabilmektedir.

Polygon (MATIC) Avantajları Nelerdir?

Merkeziyetsiz uygulamalarının büyük ilerleme kaydetmelerine rağmen, şu an kullanılan blockchain sistemleri mevcut kullanıcıların taleplerine göre yeterli ölçeklendirmeye uygun değil. Matic Network (MATIC) bu noktada yavaş onay işlemlerinin ve yüksek işlem ücretlerini engellemeyi amaçlıyor.

Ana zincir üzerinde kesinliği kabul gören, daha hızlı ve düşük maliyetli Plasma çerçevesi üzerinde merkezi olmayan bir platform kurmayı amaçlar. Ethereum ağında bulunan Proof of Stake kontrol noktalarını kullanarak hızlanmayı amaçlar. Bu işlem ile tek bir Matic Network zinciri üzerinde 65536 işlem yapılabilmesini sağlar. İlerleyen zamanlarda kurulacak yeni zincirler ile milyonlarca işlemi daha hızlı yapılması sağlanacaktır.

Polygon Kurucuları Kimdir?

Polygon (Matic Network) Ekim 2017’de piyasaya sürüldü. Polygon, iki deneyimli blok zinciri geliştiricisi ve bir iş danışmanı olan Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun tarafından ortaklaşa kuruldu.

Polygon (MATIC) Nereden Alınır?

Polygon (MATIC) ; Kucoin, CoinBene, Probit Global, CoinDCX, WazirX, Binance, Crypto.com, Huobi, gate.io, OKEx ve diğer bir çok borsada listelenmektedir.

Satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel MATIC Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir