Borsalarda Balina Nedir?

Borsada balina kavramı dev yatırımcılar ifadesine eş değer diyebiliriz. Bu durum bir metafor olarak da adlandırılabilir. Yatırımcılar; dev yatırımlarını kullanarak tüm piyasa üzerinde büyük değişikliklere sebep olabilirler.

Detaylı şekilde bakarsak borsada balina ne demek? Borsada balina terimi bazen tek bir kişi için kullanılırken bazen de bir grup için kullanabilir. Balinalar genellikle borsa doğrultusunda almış oldukları paylarını tamamen gizli tutarlar. Gizli tuttukları payları ile piyasayı yöneltmek için zaman zaman farklı hamleler gerçekleştirirler.

Bu hamleler sayesinde kolaylıkla piyasa ile oynayabilirler. Yaptıkları hamleler piyasada büyük dalgalanmalara sebep olsa da; balinaları etkilemez.

Bu dalgalanmalar ile piyasa tekrardan değişir ve balinaların kar seviyesi artışa geçer.

Balinaların varlıkları borsada kesinlikle yok sayılamaz. Birçok kişi tarafından takip edilse de; genellikle kim oldukları hakkında fikir yürütmek oldukça zordur. Ellerinde bulunan yüksek miktarda ki yatırımlar sayesinde herhangi bir işlem esnasında piyasada “pump ve dump” olarak adlandırılan, yükseliş ve düşüş hareketlerini meydana getirebilirler.

Balinalar Bitcoin’i Pozitif mi Etkiler Negatif mi?

Yukarıda anlattığımız örnekte sabırlı bir yatırımcı kazanan tarafta yer alacaktır. Başlıktaki sorunun cevabına gelince, hem pozitif hem negatif etkilediği görülür. Anlık yüksek miktarda satış yaparak fiyatların düşmesine neden olurlar, daha sonraki girişimlerinde ise, kendi işlerine gelen strateji ile anlık yüklü miktarda alış yaparlar ve fiyatların yükselmesine neden olurlar. Kısa vadedeki etkileri bunlar. Bu yatırımcılardan ve balina hareketinden bihaber olan diğer yatırımcılar ise telaş alış-satışı yaparak balinaları beslerler.

Okyanustaki canlıların her biri kripto ekosisteminde de önemli bir yer teşkil ediyor. Bu ekosistemdeki sıralama da cüzdanlarında bulundurdukları BTC değerlerine göre aşağıdaki gibidir:

  • Humpback Whale (Kambur Balina): 5000 BTC ve fazlası
  • Whale (Balina): 1000-5000 BTC
  • Shark (Köpek Balığı): 500-1000 BTC
  • Dolphin (Yunus): 100-500 BTC
  • Fish (Balıklar): 50-100 BTC
  • Octopus (Ahtapot): 10-50 BTC
  • Crab (Yengeç): 1-10 BTC
  • Shrimp (Karides): 1 BTC’den az
Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir