Token Nedir?

Token, teknik olarak ‘kripto para birimi’ ya da ‘kripto varlık’ için farklı bir kelimedir. Ancak giderek bağlamak bağlı şekilde pek çok özel anlam kazanmıştır. Bunlardan ilki, Bitcoin ve Ethereum dışındaki tüm kripto para birimlerini tanımlaması oluyor. İkincisi ise başka bir kripto para biriminin blok zincirinin üzerinde çalışan belirli dijital varlıkları tanımlamasıdır.

Bir kripto para birimi ve bir token arasındaki en büyük fark, kripto para birimlerinin kendi blokzincirine sahip olmalarıdır, diğer yandan token’ler, merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştıran Ethereum, Bitcoin, Waves gibi bir blokzincir üzerine inşa edilmiştir.

Token Çeşitleri

Utility Token Nedir?
Bazı token’lar birden fazla tür içerebilirler. Örneğin Sia ve Digix token’ları hem “utility” hem de “equity” token olarak işlem görürler. Steemit isimli token ise equity,credit ve utility olarak üç türe de uygundur.

Equity Token Nedir?
Hisse senedi token’ı olarak anılan bu yöntem ile oluşturulan ICO’lar, halka arz (IPO) sistemi ile benzerlik gösterir. Halka arzda yatırımcının sağladığı fayda ile equity token sistemindeki fayda aynıdır. Yani token sahipleri temettü veya sabit komisyon alırlar. Menkul kıymet token’ları ise bir öz sermaye, sınırlı sorumlu ortaklık şirketinin hisseleri veya mal gibi gerçek varlıklar tarafından desteklenir. Ayrıca menkul kıymet yasalarına da tabidirler. Menkul kıymet token’larının şirket hisselerinin temsilinde radikal bir değişiklik yaratacağı ifade ediliyor. Ek olarak gayrimenkul sektöründe de menkul kıymet token’larının kullanımı üzerinde yoğun çalışmalar mevcut.

Credit Token Nedir?
Kredi amacıyla üretilen token’lardır. Şöyle ki yatırımcılar, girişimlere token ile borç verirler. paralarını değerlendirmenin alternatif bir yoludur. Örneğin, bir yatırım yapılır ve dönemin sonunda bu getirinin üzerine belli bir oranda getiri elde edilir.

Coin ve Token Arasındaki Fark Nedir?

Coin şifreleme teknikleri kullanılarak oluşturulur, zaman içinde değer depolar ve temelde paraya dijital eşdeğerdir. Coinler tüm işlemlerin görülebileceği genel ve dağıtılmış dijital defter olan blockchain’e dayanmaktadır. Veriler toplu olarak saklanır ve blockchain ağının katılımcıları arasında paylaşılır. Blockchain şeffaflığı garanti eder ve dolandırıcılığı engeller. Bitcoin’in orijinal protokolüne dayanan blockchain üzerinde çalışan coinler vardır.

Token’lar ise , proje ekosistemi içinde ödeme yöntemi olarak kullanılabilen, coin’lere benzer işlevleri yerine getirebilen proje tarafından çıkarılan dijital varlıklardır. Token’ların coinlerden en temel farkı, sahibine ağa katılma hakkı vermesidir. Tokenlar Dijital varlığın işlevlerini yerine getirebilir, bir şirketin payını temsil edebilir ve daha birçok işlevine erişim sağlayabilir.
Yeni bir kod oluşturmak veya zaten var olan kodu değiştirmek zorunda olmadığınız için Token oluşturmak coin oluşturmaktan daha kolaydır. Sadece Ethereum gibi blok zinciri tabanlı ve herkesin sadece birkaç adımda Token oluşturmasına izin veren standart bir şablon kullanırsınız. Token oluşturmak için bir şablon kullanmak, kullanıcıların farklı türde belirteçleri tek bir cüzdanda depolayabilmeleri için sorunsuz birlikte çalışabilirlik sağlar.

Token’lar bir şirketin payını sunabilirken, ürün veya hizmete erişim sağlar ve diğer birçok işlevi yerine getirebilir. Kripto paralar ise bir şeyler satın almak ve satmak için kullanılabilecek para birimleridir. Kripto paralar ile Token satın alınabilir. Token projenin ekosisteminde belirli bir kullanıma sahipken, Kripto paralar bağımsız olarak çalışır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir