ATH Ne Demek?

ATH, Tüm zamanların en yüksek seviyesine verilen bir kısaltmaya denir. İngilizce terim olarak All Time High’ın kısaltması olarak adlandırılır. Bu, belirli bir kripto para biriminin veya madeni paranın fiyatının geçmiş tüm rekorlarını kırdığı, en üst seviyesine geldiği ve şimdiye kadar elde ettiği en yüksek fiyattan işlem görüyor anlamına gelir.

Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan ATH herhangi bir varlığın açık piyasada şimdiye kadar ulaştığı en yüksek fiyattır. Yeni bir ATH’ye ulaşan bir varlık, yatırımcılar için hem fırsatlar hem de tuzaklar sağlayabilir. Varlık düzenli olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıyorsa, yatırımcılar yükseliş eğilimini fark edebilir ve buna göre yatırım yapabilirler. Ancak güçlü teknik ve temel analiz de gereklidir. Varlık fiyatının ne zaman direncini kıracağını ve tekrar düşmeye başlayacağını belirlemek için. Ayrıca, fiyatı şimdiye kadarki en yüksek kapanışı yapan bir kripto para için bu değerlendirme gerekli olabilir.

ATH değeri, belirli bir varlığın satılabileceği maksimum fiyatı temsil etmekle beraber o dönemde var olan başka bir satıcının o varlık için ödemeye razı olduğu maksimum fiyatı temsil eder.

KRİPTO PARALARDA ATH YAPTI NE DEMEK?

Bir örnek verecek olursak kripto para piyasasından bitcoini ele almak bu bağlamda bizlere yardımcı olabilir. Şimdiye kadar bitcoin olarak 4 adet döngüden geçmiş bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla 2011, 2013 ,2017 ve son olarak 2021 senesinde zirveye ulaşmış yani Ath yaptı demek olmuştur.

2021 Kasım ayında 68 bin seviyelerine ulaşmış olup tüm zamanların en yüksek seviyesine de ulaşmış olmuştur .

Konu böyle olunca bu bu döngüler bir kuram gibi gözükse bile belirli sıralamalar eşliğinde devam eder

  • Sermaye sektörünün gelişimi ile Bitcoin ve diğer kripto para varlıklarında fiyat yükselişi gerçekleşebilir
  • Yükselen fiyatlar ilgiye ve sosyal medya faaliyetine, kitle iletişim araçlarının yayılmasına yol açabilir.
  • Daha fazla insanın kripto para piyasasına dahil olmasına ve daha fazla finansal sermayeye katkıda bulunmasına yol açabilir.
Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir