HODL Nedir?

Hodl, İngilizce “hold” kelimesinden gelir; dilimizdeki karşılığı ise, “tutmak”tır. “Hodl, hold kelimesinden geliyorsa, neden öyle yazılmıyor?” Bunun sebebi, komik bir yanlış yazım hikâyesi.

2013 yılının aralık ayında, meşhur Bitcoin forumu bitcointalk.org sitesinde, GameKyubbi tarafından “I AM HODLING” başlıklı bir yazı yayınlanır. Ve yazıda, elindeki Bitcoinleri satmayacağından bahseder. Yazının içeriği oldukça dikkat çekicidir fakat yanlış yazılan hodl kelimesi daha çok ilgi çeker. Böylece yatırımcılar tarafından sıkça kullanılacak yeni bir tabir ortaya çıkmış olur.

HODL Felsefesi

HODL’ın felsefesi ise kısa vadede oluşan fiyat hareketlerinden etkilenmeden uzun bir süre boyunca elindeki kripto parayı tutmaktır. Al ve tut stratejisini benimseyen kişiler tarafından gerçekleştirilir ve bu kişiler yatırım yaptığı kripto para projesinin gelişeceğine inanıp gelecekte yüksek değer kazanacağını düşünürler. Bu nedenle kısa vadede satmak yerine uzun vadede cüzdanlarında tutmayı tercih ederler.

Örneğin Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğü zaman BTC alıp hala satmayan yatırımcılar için HODLer denilebilir. HODL her ne kadar Bitcoin ile eşleştirilmekte olsa da tüm kripto paralarda yaygın olan ve dünya üzerinde birçok yatırımcı tarafından benimsenen bir strateji olduğunu unutmamak gerekir.

Yeni açılan Bitcoin cüzdanlarının son 2 yılın zirvesine çıkması da HODL stratejisini benimseyen yatırımcıların artışta olduğunu gösteriyor. Kripto dünyasına giren yeni yatırımcıların bu stratejiyi benimsemesi yatırımcıların Bitcoin teknolojisine ve dünyaya getirebileceği pozitif yeniliklere olan inancının yüksek olduğunu işaret ediyor.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir