Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası, finans piyasasında fiyatların düşüş gösterdiği bir dönem olarak tanımlanabilir. Ayı piyasaları son derece riskli ve deneyimsiz kişiler için alım satım yapması zor olabilir. Ayı piyasaları büyük kayıplara kolayca neden olabilir ve yatırımcıları finans piyasalarına geri dönmelerine engel olabilecek kadar korkutabilir.

Alım satım yapanlar arasında yaygın bir söz vardır: “Yukarı çıkarken merdivenle, aşağı inerken asansörle”. Bunun anlamı, yukarı yönlü hareketlerin yavaş ve istikrarlı, aşağı yönlü hareketlerin ise daha keskin ve ani olduğudur. Fiyat düşmeye başladığında birçok kişi piyasadan çıkmak için acele eder. Bunu ya nakit parada beklemek ya da uzun pozisyondan elde ettikleri karları kilitlemek için yaparlar. Piyasadan çıkmak için acele eden satıcıların daha fazla kişinin satış yaparak pozisyonlarından çıkmasına neden olmasıyla da hızla bir domino etkisi ortaya çıkabilir. Piyasa yüksek kaldıraca sahipse düşüş daha da katlanabilir. Geniş çaplı likidasyonlar daha da yıkıcı bir etki yaratarak şiddetli bir satış dalgasına neden olur.

Bununla birlikte, boğa piyasaları da çoşkunun hakim olduğu evrelerden geçebilir. Bu dönemlerde, fiyatlar olağan dışı hızla yükselir, korelasyonlar her zamankinden daha yüksektir ve varlıkların büyük kısmı hızlı bir yükseliştedir.

Yatırımcılar ayı piyasalarında tipik olarak “ayı yönlüdür,” yani fiyatların düşmesi beklentisi içindedirler. Bu aynı zamanda piyasa duyarlılığının da genel olarak düşük olduğu anlamına gelir. Fakat piyasanın tüm katılımcıları aktif kısa pozisyonlarda yer almayabilir. Bu da, fiyatların düşmesini bekledikleri ve ortaya bir fırsat çıkması ihtimaline karşı pozisyon almaya hazır olabilecekleri anlamına gelir.

Ayı Sezonu’nun Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Piyasalarda düşüş uzun bir süredir düşmeye devam ediyorsa, ayı sezonun geldiği anlaşılır. Ayı sezonunda, fiyat dalgalanmalarından ziyade tutarlı bir düşüş olmalıdır. Uzun vadeli düşüşler gözleniyorsa ayı sezonu gelmiş demektir.

Geleneksel piyasada ayı sezonun gelmesi için fiyatların ortalama %20 oranında düşmesi gerekir. Aynı durum kripto paralar için de geçerlidir. Ayı sezonu içinde olan kripto paralarda ise %80’e kadar düşüş eğilimi görülebilir.

Ayı Sezonu Aşamaları

Ayı piyasası Boğa’ya göre çok daha uzun sürmektedir. Fiyatlarda sürekli olarak düşüş olduğu için birçok yatırımcı çekilmiş veya yatırımlarını azaltmıştır. Sürekli satış olduğu için ve talep eğrisi aşağıya doğru gitti için fiyatlar çakılır. Bu durumlarda genellikle altcoinler daha fazla etkilenir ve alımlar Bitcoin üzerinden döner. Tabi ki tam tersi durumlarda olabilir, insanlar sadece altcoin den anlık kazanç elde etmek için de al sat işlemleri yapabilirler.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Tüketici talebi, varlıkların miktarı ve arz talep dengesi ayı sezonunun ne kadar süreceğini belirleyen etkenlerdir. Ayı sezonunun tam olarak ne kadar süreceği bilinmemekle birlikte bu süreç 3 ila 6 ay arası devam edilebilir. Bazı dönemlerde ise 12 aylık süreleri bulabilir.

Ayı ve Boğa Piyasasının Farkı Nedir?

Fark oldukça nettir. Boğa piyasasında fiyatlar yükselir, ayı piyasasında ise fiyatlar düşer.
Önemli bir fark da, ayı piyasasının uzun konsolidasyon (yani yatay yönlü ya da bir aralık içinde fiyat hareketi gösteren) dönemlerinden geçebileceğidir. Bunlar piyasa oynaklığının oldukça düşük olduğu ve alım satım faaliyetlerinin azaldığı dönemlerdir. Aynı şeye boğa piyasalarında da rastlamak mümkündür, fakat bu tür davranışlar ayı piyasalarında daha yaygındır. En nihayetinde, fiyatların uzun bir süre boyunca düşüş eğiliminde olması çoğu yatırımcı için ilgi çekici değildir.
Dikkate alınması gereken bir diğer nokta da bir varlıkta kısa pozisyona girmenin mümkün olup olmadığıdır. Bir varlıkta marjinde ya da türevleri kullanarak kısa pozisyon açmak mümkün değilse alım satım yapanlar ayı yönlü yaklaşımlarını yalnızca nakit ya da sabit coinler karşılığında satış yaparak ifade edebilir. Bu da, alım yapmaya yönelik ilginin çok az olduğu, daha uzun süreli bir düşüş trendi yaratarak yavaş ve fazla etkinliğin görülmediği yatay yönlü bir fiyat hareketine neden olabilir.

Ayı ve Boğa Terimleri Nereden Geliyor?

Birçok finansal terim gibi, bunların da kökenleri net değildir. Ancak çoğu insan, bu terimlerin ilgili hayvanların saldırma biçiminden kaynakladığını düşünmektedir: Boğa boynuzlarını yukarı doğru kaldırarak ayılar ise pençelerini aşağı doğru savurarak saldırır. Elbette, terimlerin kökeni ile ilgili uzun bir teori ve kanıt geçmişi vardır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir