Ledger Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ledger 2014 senesinde güvenlik, kripto para birimleri ve girişimcilik alanlarında tamamlayıcı altyapıya sahip deneyimli bir ekip tarafından başlatıldı. Şirket, blockchain uygulamaları için güvenli çözümler oluşturma düşüncesiyle yola çıktı. Ek olarak Paris, Vierzon ve San Francisco’da ofisleri bulunuyor.

Ledger, kripto varlıklarınızı (Bitcoin, Ethereum, Xrp, Litecoin, Digibyte, Stellar vb.) güvenilir bir şekilde tutmanızı sağlayan hardware (donanım) offline cüzdandır. Amacı, Bitcoin ile başlayan bu devasa endüstride kullanıcıların kripto para birimlerini en güvenli şekilde saklayabilmesidir. Bunuda fazlasıyla başarıyor denilebilir.

Dijital varlıklar bilindiği gibi yazılım (masaüstü – mobil) kağıt ve donanım cüzdanlarda da tutulabilir. Uzmanlara göre bunların içerisinde en güvenilir olan donanım cüzdanlarıdır. Bu cüzdanlarda 24 kelimeden oluşan private keyinizi saklayan güvenli bir çip mevcuttur. Bu sayede güvenlik üst düzeye çıkarılmış oluyor. Ledger ile cüzdanınızı offline olarak güvenli bir şekilde tutabilirsiniz.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan daha çok donanım cüzdanı olarak bilinir. Bununla beraber fiziksel donanımlardan meydana gelen bir cüzdan olarak da ifade edildiğini söylemek mümkündür. Kripto para birimlerinin çevrimiçi risklere karşı güvende olması için, internete erişilemez bir noktada tutulması soğuk cüzdan olarak bilinir.

Soğuk Cüzdan Nedir? makalemize de göz atabilirsiniz..

Ledger Nano S ve Nano X Nedir?

Ledger Nano S ve Ledger Nano X, özel anahtar ve kriptoları güvenle saklamak için kullanılan soğuk depolama cihazlarıdır. Bu donanım cüzdanları hiçbir zaman internete bağlanmadığı için özel anahtarları hacker’lara karşı güvende tutar.

İşlemler gerçekleştirmek ve cüzdanda tutulan kriptoları idare etmek için bir USB ile bilgisayara bağlanabilirler. Bunun için ya Ledger Live uygulamasının ya da MetaMask’in kullanılması gereklidir. Her cihazda küçük bir ekran ve ekranı yönlendirmek için düğmeler bulunur.

Ledger Nano cihazları Ethereum, Tron, Binance Chain, Solana ve Binance Smart Chain (BSC) gibi blockchainlerle uyumludur. Bunun için lütfen önce Ledger Live’ı indirin ve tarayıcınıza MetaMask’ı kurun.

Ledger Özellikleri Nelerdir?

 • Masaüstü uygulaması (Windows, MacOS, Linux)
 • Çoklu kripto para desteği (Bitcoin, ethereum ve ripple dahil 23 farklı kripto para desteği)
 • Çoklu donanım desteği (Ledger Nano ve Ledger Blue)
 • Donanım olmadan hesapların incelenebilmesi
 • Bütün varlıkların takip edilebildiği yeni ara yüz
 • Karşıt değerler ile borsa ve para birimi seçimi
 • Alma, gönderme, hesap özeti geçmişi
 • Fon transfer etmeden önce onay mekanizması
 • Alıcı adresinin donanım üzerinden onayı
 • Daha hızlı hesap senkronizasyonu

Ledger Nasıl Kurulur?

 • LEDGER NANO CİHAZINIZI BAĞLAYIN

Nano cihazınızı bilgisayarınıza USB kablosuyla bağlayın (Nano S) yada cihazınızı açın (Nano X) ve ekrandaki talimatları izleyin. Yeni bir cüzdan oluşturabilir veya eski hesabınızı içe aktarabilirsiniz. Seçiminiz ne olursa olsun, süreç boyunca ekrandaki talimatları izlemeniz ve ekranın üst kısmındaki iki düğme ile seçip onaylamanız yeterlidir.

 • PİN KODU SEÇİN

Nano cihazınızı her bağladığınızda girmeniz gerekecek dört haneli PIN kodunuzu seçin ve ezberleyin. PIN kodunuzu onaylayın ve bunu hatırlamaya dikkat edin: 3 kere üst üste yanlış PIN kodu girilirse Nano cihazınız sıfırlanır.

 • KURTARMA KELİMELERİNİ YEDEKLEYİN

Kutuda verilen “Kurtarma sayfasına” 24 kelimeyi ekran görünme sırasına göre kopyalayın. Kaybolma veya çalınma durumunda cüzdanınızı her zaman kurtarabileceğinizi garanti etmek için bu adım çok önemlidir. 24 kelimeyi kopyaladığınızı onaylamadan yapılandırmayı tamamlayamazsınız. “Kurtarma sayfasını” güvenli bir yerde saklayın.

 • LEDGER UYGULAMALARINI YÜKLEYİN

“Cihazınız hazır” yazısı belirdikten sonra, Nano cihazınız yapılandırılmıştır. Şimdi cüzdanınızı kullanabilmek için Ledger Uygulamasını bilgisayarınıza yüklemeniz yeterlidir. https://www.ledger.com/ledger-live/download sitesinden ledger uygulamasını ücretsiz indirin, güncellemeler ücretsizdir.

 • LEDGER NANO CİHAZINIZ KULLANIMA HAZIR

Şimdi ödemeleri gönderip almak için Ledger uygulamalarınızla birlikte Nano cihazınızı herhangi bir bilgisayarda kullanabilirsiniz. Her işlem ekranda gözükecek ve düğmelerle doğrulanacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir