Stellar (XLM) Nedir?

Stellar, herhangi bir para birimi çifti arasında sınır ötesi işlemlere izin veren itibari para transferleri için dijital para birimi için açık kaynaklı, merkezi olmayan bir protokoldür. Stellar protokolü, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Stellar Development Foundation tarafından desteklenmektedir.

XLM Ne Demek?

Stellar yani XLM, kripto para piyasasının en köklü coin’leri arasında yer alıyor. Coin Market Cap’e göre, XLM için verilen ilk fiyat verisinin 2014 yılının Ağustos ayında ortaya çıkmaya başladığı biliniyor. XLM için belirlenen ilk fiyat ise, sadece 0.0023 dolardır.

Stellar Tarihi

2014 yılında, Jed McCaleb, Mt. Gox’un kurucusu ve Ripple’ın kurucu ortağı, eski avukat Joyce Kim ile birlikte Stellar ağ sistemini başlattıı. Resmi lansmandan önce McCaleb, alfa test cihazları arayan “Gizli Bitcoin Projesi” adlı bir web sitesi kurdu. Kar amacı gütmeyen Stellar Geliştirme Vakfı, Stripe CEO’su Patrick Collison ile işbirliği içinde kuruldu ve proje o Temmuz’da resmen başlatıldı. Stellar, Stripe’den 3 milyon dolarlık geliştirme fonu aldı. Stellar, merkezi olmayan bir ödeme ağı ve yerel para birimi olan stellar ile protokol olarak piyasaya sürüldü. Ağın lansmanında 100 milyar stellar vardı. Bunların yüzde 25’i, finansal içerme için çalışan diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlara verilecekti. Stripe, geliştirme yatırımı karşılığında ilk stellarların yüzde 2’sini veya 2 milyarını aldı. Başlangıçta stellar olarak bilinen kripto para birimi daha sonra Lümen veya XLM olarak adlandırıldı. Ağustos 2014’te, Brezilya’nın ilk bitcoin borsası olan Mercado Bitcoin, Stellar ağını kullanacağını duyurdu. Ocak 2015 itibarıyla Stellar, platformunda yaklaşık 3 milyon kayıtlı kullanıcı hesabına sahipti ve piyasa değeri yaklaşık 15 milyon dolardı.

Stellar Development Foundation, Nisan 2015’te Kasım 2015’te yayınlanan yeni bir konsensüs algoritması ile güncellenmiş bir protokol yayınladı. Yeni algoritma, Stanford profesörü David Mazières tarafından oluşturulan bir kripto para protokolü olan SCP’yi kullandı.

Stellar’ın kâr amacı gütmeyen bir kuruluşu olan Lightyear.io, şirketin ticari kolu olarak Mayıs 2017’de piyasaya sürüldü. Eylül 2017’de Stellar, Stellar Ortaklık Hibe Programının bir parçası olan ve proje geliştirme için ortaklara 2 milyon $’a kadar Lümen değerinde ödül verecek bir fayda programını duyurdu. Eylül 2018’de Lightyear Corporation, Chain, Inc’i satın aldı ve birleşik şirket Interstellar adını aldı.

Gerçek dünya uygulamaları

2015 yılında, Stellar’ın Praekelt Vakfı’nın açık kaynaklı mesajlaşma platformu olan Vumi’ye bir entegrasyon yayınladığı duyuruldu. Vumi, Stellar protokolünü kullanarak cep telefonu konuşma süresini para birimi olarak kullanır. Stellar, Nijerya’da mikrofinans kurumları (MFI) eklemek için Stellar’ı Oradian’ın bankacılık platformuna entegre etmek için Nisan 2015’te bulut tabanlı bankacılık yazılımı şirketi Oradian ile ortaklık kurdu.

Deloitte, sınır ötesi ödeme uygulaması Deloitte Digital Bank oluşturmak için 2016 yılında Stellar ile entegrasyonunu duyurdu. Aralık 2016’da Stellar’ın ödeme ağının Filipinler’de bir mobil ödeme başlangıcı olan Coins.ph, Hindistan’daki ICICI Bank, Afrika mobil ödeme şirketi Flutterwave ve Fransız havale şirketi Tempo Money Transfer’i içerecek şekilde genişlediği açıklandı.

Ekim 2017’de Stellar, Güney Pasifik bölgesinde sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için IBM ve KlickEx ile ortaklık kurdu. IBM tarafından geliştirilen sınır ötesi ödeme sistemi, bölgedeki bankalarla ortaklıkları içermektedir.

Aralık 2017’de TechCrunch, Stellar’ın Nijerya merkezli nakit dışı para transferi platformu SureRemit ile ortaklığını duyurdu.

Stellar’a Genel bakış

Stellar, Stellar Mutabakat Protokolünü 5 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. kullanarak para veya token alışverişi için açık kaynaklı bir protokoldür. Platformun kaynak kodu GitHub’da barındırılmaktadır.

Sunucular, protokolün bir yazılım uygulamasını çalıştırır ve diğer Stellar sunucularına bağlanmak ve onlarla iletişim kurmak için Internet’i kullanır. Her sunucu, ağdaki tüm hesapların bir defteri tutar. 3 düğüm, toplam 66 doğrulayıcı düğüm sağlayan 21 diğer kuruluşla birlikte Stellar Development Foundation tarafından işletilmektedir. Hesaplar arası işlemler, madencilik yoluyla değil, çekirdek dilimindeki hesaplar arasında bir fikir birliği süreciyle gerçekleşir. Geçerli ağ ücreti, 0,00001 XLM’ye veya yüzde 1/10.000’e eşdeğer olan 100 stroop’dur.

Stellar (XLM) Coin İstatistikleri

XLM coin Stellar blok zincirinin yerel kripto para birimidir. 2015 yılında piyasaya sürülen coin ilk çıktığı zaman 100.000.000.000 adet arza sahipti. Ancak 2019 yılında Stellar Vakfının yaptığı açıklama ile birlikte toplam arzın yarısından fazlasını yakarak, kalıcı olarak dolaşımdan kaldırdı ve toplam arz 50 milyar adet olarak sınırlandı. XLM coin, Stellar blok zinciri üzerinde işlem ücretlerini ve ekosistemdeki uygulamalar ile etkileşime girmek için kullanılmaktadır.

Stellar (XLM) Nereden Alınır

Stellar (XLM) ; Kucoin, CoinBene, Probit Global, CoinDCX, WazirX, Binance, Crypto.com, Huobi, gate.io, OKEx ve diğer bir çok borsada listelenmektedir.

Satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel XLM Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir