Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan daha çok donanım cüzdanı olarak bilinir. Bununla beraber fiziksel donanımlardan meydana gelen bir cüzdan olarak da ifade edildiğini söylemek mümkündür. Kripto para birimlerinin çevrimiçi risklere karşı güvende olması için, internete erişilemez bir noktada tutulması soğuk cüzdan olarak bilinir.

Soğuk cüzdan nasıl kullanılır?

Fiziksel bir soğuk cüzdan aldıysanız yanında gelen kullanım talimatlarını izleyerek size verilen anahtar çifti ile fiziksel soğuk cüzdanınıza kripto para yatırabilirsiniz. Bu tür fiziksel kripto soğuk cüzdanlarına bazen bilgisayardan yazılım yüklemek gerekebilir. Alternatif olarak fiziksel olmayan bir soğuk cüzdan kullanmak isteyebilirsiniz.

En populer soğuk cüzdanlardan biri de Ledgerdir. Ledger Nedir, Nasıl Kullanılır? makalemize göz atabilirsiniz.

Soğuk cüzdan nasıl alınır?

Soğuk cüzdanların çoğu bir USB belleğe benzer şekilde gelmektedirler. Bunun dışında telefondan tutun bir kredi kartına kadar benzeyen kripto soğuk cüzdanları mevcuttur. Bu cihazları internetteki güvenilir alışveriş sitelerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Soğuk Cüzdan ve Sıcak Cüzdan farkı Nedir

Kripto para satın alıp bunları kendiniz saklamak istiyorsanız, kripto varlıklarınızı sıcak cüzdan, soğuk cüzdan ya da her ikisinin bir kombinasyonunu kullanarak muhafaza edebilirsiniz. Sıcak cüzdanlar internete bağlıdır ve çevrimiçi saldırılara karşı risk içerirler. Ancak bağlantılı olmaları sayesinde daha hızlı çalışırlar, kripto para ticareti yapmayı kolaylaştırırlar. Soğuk cüzdanlar ise genellikle internete bağlı değildir. Bu nedenle daha güvenli görülseler de daha az kullanışlıdırlar.

Soğuk Cüzdan Güvenli mi?

Bir kripto cüzdan almanın en öncelikli sebebi kripto yatırımlarınızı güvence altına almak istemektir. Dolayısıyla hangi cüzdanı tercih edeceğinize karar vermeden önce seçeneklerinizi iyi değerlendirmeniz gerekir. Burada akla gelen ilk soru sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan türlerinden hangisini seçmeniz gerektiği oluyor.

Soğuk cüzdanlar internete bağlı olmadığı için internet üzerinden gelebilecek olası saldırılardan korunmuş olur. Bu bağlamda, sıcak cüzdana kıyasla daha güvenli bir ortam sunuyor. Ancak internete bağlı olmadıkları için anlık olarak işlem yapmak zorlaşıyor. Bu anlamda kripto borsalarıyla yakından ilgilenecek kişilerin sıcak cüzdanları tercih etmesi olası.

Kısacası; soğuk cüzdanlar güvenli olsa da borsada işlem yapmak için sıcak cüzdanları tercih etmeniz gerekir. Büyük miktarda kripto parayı uzun süre saklamayı planlayanların tercihi ise soğuk cüzdanlar olabilir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir