Litecoin (LTC) Nedir?

Litecoin, 2011 yılında bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından üretilen kripto para birimidir. İlk olarak 84 milyon adet üretilmiştir. Herhangi bir merkeze bağlı değildir. Litecoin Blok Zinciri, Bitcoin Blok Zincirine göre daha hızlı blok üretmektedir. Bitcoin ile Litecoin arasındaki en büyük fark bu olarak kabul edilir ve bu nedenle piyasa & transfer işlemleri daha süratli yapılabilir. İlk çıktığı dönemlerde büyük bir başarı yakalayarak diğer kripto para değerleri arasında kendisine önemli bir yer edindi. İlk alt coin olma özelliğini taşıyan Litecoin şu anda 1 milyar dolar üzerinde bir pazar değerine sahiptir. Diğer kripto para değerlerinden daha fazla depolama imkanı sunmaktadır.

Litecoin başka kaynaklarca da ifade edilecek olursa “ herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve açık kodlu blockchain sistemi üzerinde işlem gören bir kripto para değeridir. Litecoin blockchain’i, Bitcoin blockchain’in aksine daha hızlı blok oluşturmaktadır. Blok oluşturma hızı Litecoin’e işlemlerin onaylanmasında daha hızlı olmasını sağlamaktadır. 28 Aralık 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.“

Litecoin Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee, Litecoin’i yaratırken Bitcoin ‘i örnek almıştır ve kendisine yeni bir vizyon belirlemiştir. Litecoin de tıpkı Bitcoin gibi merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmeyen açık kaynaklı bir ödeme ağı üzerine kurulmuştur.

Ancak Litecoin kullandığı Scrypt algoritması dolayısıyla Bitcoin ‘den ayrışır. Litecoin’in bu algoritma temeli sayesinde yüksek bir işlem hacmine ve çok hızlı şekilde blok işleyebilme özelliğine sahiptir.

Litecoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin gibi diğer kripto paralar ile tabanda aynı sistemi kullansa da Litecoin’in diğer kripto para değerlerine kıyasla sağladığı bazı avantajlar bulunmaktadır. Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımından esinlenerek oluşturulan Litecoin, farklı bir algoritma kullanmaktadır.

Bu algoritma sayesinde madencilik işlemleri daha kolay ve sistem gereksinimleri asgari düzeyde tutularak yapılabilmektedir. Madencilik işlemlerindeki bu avantaj işlem onay sürelerini ciddi manada düşürmektedir ve gönderim hızını büyük ölçüde etkilemektedir.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madenci sayısındaki ve işlemci kapasite talebindeki artış nedenleri ile Litecoin madenciliği, Bitcoin madenciliği gibi sürekli olarak zorlaşmaktadır. Litecoin madenciliği, Bitcoin madenciliğinde kullanılan sadece madencilik işlemleri için özel üretilen ASIC adı verilen cihazlar ile yapılmaktadır. Ekran kartı ile de madencilik yapılabilmektedir fakat bu durumda kar etme oranı azalır.

Litecoin (LTC) Nereden Alınır?

Litecoin (LTC) ; Kucoin, CoinBene, Probit Global, CoinDCX, WazirX, Binance, Crypto.com, Huobi, gate.io, OKEx ve diğer bir çok borsada listelenmektedir.

Satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel LTC Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir