Tether (USDT) Nedir?

Tether (USDT), en popüler sabit coinlerden biridir. Tether, ABD Doları ile 1:1 oranında desteklenen stabil kripto para birimidir. Diğer bir deyişle, değeri ABD Doları’na eşittir. Yani 1 Tether, 1 ABD Doları’dır.

Tether ne zaman çıktı?

Tether’ın tarihi, piyasadaki diğer birçok kripto parayla kıyaslandığında aslında eskiye dayanıyor. 2014 yılında ortaya Realcoin ismiyle çıkan kripto para, 2015’te yeniden markalanma sürecine girdi. Bu süreçte de şimdiki ismi olan Tether (USDT) ismini aldı.

Tether (USDT) Ne Amaçla Kullanılır?

Tether’ın asıl amaçlarından birisi kripto para birimlerinin değerlemelerini, yani fiyatlarını sabit tutmaktır. Diğer yandan Tether’ı bir stablecoin olarak tanımlayabiliriz. Yani USDT değeri, sabit (stabil) olan bir kripto para birimidir.

Diğer yandan bildiğiniz gibi kripto para piyasası oldukça oynak bir yapıya sahip. Saniyeler içerisinde fiyat yüzde 1, yüzde 2 değer kaybedebiliyor. İşte bu oynaklıktan korunmak isteyen kripto para yatırımcıları da Tether’ı yatırımları arasına ekleyebilir.

Tether’ın T.C. vatandaşları için iyi yanlarından birisi de, değeri ABD dolarına eşit olan bir kripto para birimini 7 gün, 24 saat alabilmeleridir ve makas aralığı olmamasıdır.

Tether (USDT) Avantajları Nelerdir?

Tether (USDT) reel para destekli kripto para birimi ABD dolarına bağlıdır. Fiyatı sabittir ve karşılığında şirketin kasasında dolar cinsinden karşılığı bulunmaktadır.

Reel para biriminin düşük masraflarla transfer edilebilmesi en önemli avantajlarından biridir. Bitcoin blockchain sisteminde ayrılma olan Omni Layer ile desteklenmekteydi fakat Omni Layer blockchain ağının istenileni karşılayamaması üzerine ERC-20 sistemine geçiş yapılmaya başlamıştır.

Kripto para borsalarında Dolar cinsinden işlem yapabilme imkanı sunmaktadır.

Tether (USDT) Neden Önemlidir?

Tether, kripto ve itibari para birimleri arasında köprü kurar. Yatırımcıların, diğer kripto paralarda yaşanan oynaklıklar olmadan USD ile bire bir işlem yapabilmesi için kolay bir yol sunar.

Yatırımcılar bu istikrar sayesinde dijital bir varlığı itibari para birimlerine benzer şekilde tutabilir, fakat aynı zamanda kripto piyasalarındaki diğer coinlerle kolayca alım satım yapma avantajı da elde eder. Tether’in önemli özellikleri onu popüler bir coin haline getirir

Tether (USDT) Nereden Alınır?

Tether satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel USDT Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir