FOMO Nedir?

Psikolojide “fırsatı kaçırma korkusu” olarak tanımlanan Fomo açılımı Fear of Missing Out şeklindedir. Kişilerin; deneyimleri, fırsatları, ürünleri vb. gibi durumları kaçırmış hissine kapılmasına neden olan duyguya psikolojide Fomo adı verilmektedir. Kişileri genellikle kendi yaşamıyla karşı tarafın hayatını bir kıyaslamaya sevk eder.

FOMO çoğu zaman sosyal bir korku ile bağlantılı olsa da yatırım gibi finansal alanlarda da kendini göstermektedir.

Fomo ne demek dediğimizde kişilerin; bir yeniliği, fırsatı, imkanı kaçırma korkusu olarak nitelendirilir. Bu kaçırma duygusu sonucunda kişilerin duyguları karmaşık bir hal alır ve kıskançlık, kıyaslama, pişmanlık, mutsuzluk gibi duygular açığa çıkmaya başlar.

Kripto Para Piyasasında FOMO Etkisi

FOMO aynı anlamıyla finans piyasalarındaki fırsatları kaçırma korkusu için de kullanılmaktadır. FOMO etkisinin kriptopara piyasasında negatif sonuçları olabilir. Çünkü burada söz konusu korku ve endişe sosyal ilişkileri değil yatırımcının doğrudan finansal durumunu etkilemektedir. Bu nedenle kriptopara piyasasında işlem yapan kullanıcıların FOMO’nun ne olduğunu bilmeleri ve FOMO etkisine kapılıp kapılmadığından emin olmaları önemlidir.

FOMO etkisinin kripto para piyasasında işlem yapan bir kullanıcı üzerindeki etkileri genellikle şu şekilde olabilir:
  • Yatırım yapılan ve yapılmak istenen bir kriptoparanın fiyat grafiğine tekrar tekrar açıp bakmak,
  • Alım satım platformu ekranından gözlerini alamamak, ilgili kriptopara hakkında konuşulanları takip ederek heyecana kapılmak,
  • Ani bir fiyat yükselişinde kaçırma korkusu ile plansızca işlem yapmak.
Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir