Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin, ilk üretimin gerçekleştiği 2009 yılından beri kripto para piyasasının en büyük aktörü konumundadır. Piyasada çok fazla kripto para birimi olmasına rağmen hiçbir kripto para, piyasa hakimiyeti bakımından Bitcoin’in önüne geçmeyi başaramamıştır. Bitcoin Piyasa Hakimiyeti veya Bitcoin Dominance, Bitcoin’in sahip olduğu piyasa değerinin kripto para piyasasının genel değerine oranını ifade eden bir veridir.

Geçmiş veriler incelendiğinde, 2013 senesinde yüzde 96’nın üzerinde olan Bitcoin hakimiyetinin 2018 yılında yüzde 32’ye kadar gerilediği görülmektedir. Bu büyük gerilemenin altında, Ethereum başta olmak üzere diğer kriptopara birimlerinin işlem hacimlerinin artması yatmaktadır.

Dominance Nedir?

Dominance; hakimiyet, üstünlük anlamını içermektedir. Piyasa hakimiyeti yani dominance, bir kripto paranın sahip olduğu piyasa değerini, kripto para piyasasının genel değerine oranlayarak hesaplanır.

Dominance Nasıl İşler?

Bitcoin Dominance Neden Yükselir?

Altcoin yatırımı yapanların en büyük korkusu, Bitcoin dominanceın olağanüstü bir şekilde yükselmesidir. Çünkü dominanceın yükselmesi demek altlarda “deprem” etkisinin yaşanması anlamına gelir. Bu yüzden her altcoin yatırımcısı, sabah uyandığında ya da piyasa analizi yapmaya başladığında öncelikle Bitcoin dominanceına bakmak zorundadır. Peki, Bitcoin dominance neden yükselir?

Bitcoin, tüm kripto paraların lideridir. İlk çıkan ve en az risk içeren kripto para olmakla birlikte “kabul etmem” diye direten devletlerin bile artık kabul ettikleri bir değerdir. Dolayısıyla böyle bir değerin fiyatının yükselmesi için birçok neden vardır. Tabi en büyük neden, yatırımcıların altcoinlerden çıkarak Bitcoin’e yatırım yapmalarından kaynaklanır.

Kripto paralar arasında en çok güven veren paranın Bitcoin olması, kayıp riskinin diğer alt coinlere göre daha az olması gibi nedenler de eklendiğinde dominanceın yükselmesi de beraberinde gelir.

Bitcoin Dominance Neden Düşer?

Alternatif kripto paralara (altcoin) geçişin artması, Bitcoin hâkimiyetinin azalmasına neden olur. Kripto para kullanıcıları, genelde Bitcoin yatay bir süreçte veya yükselirken; altcoinlerin daha fazla yükseleceğini düşünerek Bitcoin’den altcoinlere yönelirler. Altcoinlerdeki işlem hacminin yükselmesi dolayısıyla da Bitcoin dominance verisinde düşüş başlar. Ayrıca bu dönemlere genelde “altcoin sezonu” denir çünkü birçok altcoin yeni zirveler yapmaya başlar.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir