Dogecoin (DOGE) Nedir?

Dogecoin (DOGE) anlık, eğlenceli ve geleneksel bankacılık ücretlerinden muaf bir ödeme sistemi kurmaya karar veren yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından icat edilmiş bir kripto paradır. Dogecoin, logosunda ve isminde popüler bir internet meme’i olan ve Doge olarak anılan bir Shiba Inu cinsi köpeği taşır.

6 Aralık 2013’te tanıtılan Dogecoin, hızlı bir şekilde kendi internet topluluğunu geliştirerek 28 Ocak 2021’de 5,4 milyar ABD Doları tutarında bir piyasa değerine ulaştı. 4 Mayıs 2021 itibarıyla piyasa değeri 62 milyar ABD dolarını geçmiştir. 2 Şubat 2021 itibarıyla, r/dogecoin subreddit’inin toplam takipçi sayısı 781.000’e ulaşmıştır. Dogecoin Türkçeye “Aya!” veya “Aya doğru!” olarak çevrilebilen “To the moon!” sloganıyla anılmaktadır. Şaka amaçlı çıkan coin 0.73 $ seviyesine kadar çıkarak kamuoyunu şaşırtmıştır.

İlk ortaya çıktığında Dogecoin (DOGE) yatırım amacıyla her bir blok madenciliği için kullanıcıya rastgele bir ödül verilmekte iken ilerleyen zamanlarda bu ödül statik hale dönüştürülmüştür.

Dogecoin (DOGE) Özellikleri Nelerdir?

İsmini ünlü bir internet karakterinden alan Dogecoin (DOGE) daha erişilebilir ve dost canlısı bir kripto para olması amacıyla tasarlanmıştır. Bu sayede Bitcoin’in karmaşıklığından kaçan kullanıcılara erişimini mümkün olacağı düşünülmüştür.

Dogecoin (DOGE) piyasası açısından bakıldığında bu para birimi en aktif ve en büyük topluluklardan birine sahip olmasıyla bilinir. Özellikle bahşiş hizmeti için yaygın olarak kullanılan bu kripto para çeşitli projeleri finanse etmek amacıyla da tercih edilmektedir. Bahşiş amaçlı kullanım şeklinde kullanıcılar tanınması gerektiğine inandıkları katkılar ya da göndericiler için diğer kullanıcıya bahşiş vermektedir. Bunun etkili olduğu ifade edilmektedir.

Dogecoin (DOGE)’i diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özellik deflasyonist değil enflasyonist olmasıdır. Yani dolaşımdaki Dogecoin (DOGE) ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Bitcoin ve benzeri para birimleri sınıra ulaştığında madenciliğe devam etmek bir süre sonra karlı hale gelmeyecektir. Bu nedenle Dogecoin (DOGE) uzun vade işlemleri açısından da avantajlıdır.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Çalışır?

Dogecoin (DOGE), Litecoin blokzincirinin çatallanması (fork) ile oluşturulmuştur. Litecoin gibi Scrypt şifreleme algoritmasını kullanır. Bu sayede Bitcoin’e kıyasla zorluk seviyesi daha düşüktür ve bloklar 1 dakika içerisinde doğrulanabilir. Dogecoin, Litecoin blokzincirinden üretilmiş olsa da arzı sınırlandırılmamıştır.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin madenciliği ile de farklı bir dijital para birimidir. Dogecoin’in madenciliği yapılırken blok süresi, algoritması ve ödül yönlerinden diğer kripto para birimleri ile farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıkların en başında da Dogecoin’in hızı gelir. Dogecoin madenciliği oldukça hızlı şekilde gerçekleşir.

Dogecoin’in solo ve madencilik havuzu olmak üzere iki farklı madencilik seçeneği vardır. Solo madencilikte işlemleri kişi kendi başına yapmaktadır. Madencilik havuzunda ise işlemleri onaylatıp ödül kazanmayı isteyen ve işlem güçlerini paylaşan bir grup kullanıcı yer almaktadır.

Dogecoin Nereden Alınır?

Dogecoin satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel DOGE Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir