Meme Coin Nedir?

Meme, genellikle ciddi bir sembolden ziyade meme (şaka) olarak birtakım temalarla ilişkilendirilen kripto para birimidir. Buna örnek olarak Dogecoin, adını internetteki popüler bir köpekten aldığı için ilk meme coin olmuştur. Meme, başka bir kripto para biriminin gerçek adıdır ve imemecrypto, pepemefrogree ve jakememe70 gibi “meme” takma isimlerine sahip kripto paralar da mevcuttur.

2021’in Nisan ayında adını Elon Musk’tan alan Dogelon Mars için kripto para birimi olan ELON, değerini satışından önce kırk kat arttırmıştır. Bu noktada 1 coin’in 1 cent’in 100’de 1’i olduğu bilinmelidir, böylelikle 40 kat artışın çok da büyük bir miktar olmadığı görülecektir.

Meme coinleri, internet meme’lerinden ve güncel olaylardan ilham alan ve influencerlar tarafından desteklenmesi ile ön plana çıkmıştır.

Bazıları meme coinlere yatırım yapmayı delilik olarak nitelendirirken, bazılarıysa bunu %1000 kar elde etme olarak görüyor. Kim haklı olursa olsun, son aylarda meme coinlerine olan ilgi arttı.

Baktığımızda bir meme coininin doğal bir değeri ve hiçbir faydası yok. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kripto varlıkların teması sosyal medyada paylaşılan şaka ve görüntülerdir.

Orijinal meme tokeni Dogecoin (DOGE), bir Shibu Inu köpeğinin resmiyle ortaya çıkan Doge memesine dayanmaktadır. Kendi blok zincirinde çalışır. Bu nedenle mevcut blok zincirinin üzerinde çalışan meme tokenlerden farklıdır.

En popüler meme tokenlerinden diğer ikisi, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 tokeni olan Doge benzeri Shibu Inu (SHIB) ve Binance Smart Chain üzerinde çalışan SafeMoon (SAFEMOON) ve Pitbull’dur. (PIT)

Meme Coin ve Tokenları Nasıl Satın Alınır?

Meme coinleri satın almak, diğer herhangi bir kripto para birimini satın almakla aynı şekilde yapılmaktadır. Meme coin satın almak için yapılması gereken ilk şey, bir borsa platformuna kaydolmak ve fiat para ile coin satın almak veya diğer kripto para birimleri ile alım-satım yapmaktır. Meme coinleri, büyük borsa platformlarının çoğunda mevcuttur.

Önde gelen meme coini olan Dogecoin birçok kripto para borsasında alım-satım işlemlerine açıktır.

Meme tokanları, daha sınırlı bir borsa aralığında bulunma eğilimindedir. Örnek olarak Shiba Inu (SHIB), merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) işlem görebilmektedir. Binance Smart Chain ağında işlem gören Safemoon (SAFEMOON) ise BSC tabanlı DEX’lerde işlem görebilmektedir.

Meme coin veya tokenları ilk piyasaya sürüldüklerinde genellikle insanlara dağıtılmaktadır. Birçok küçük boyutlu meme tokenı yalnızca DEX’lerde bulunabilir ve sadece diğer kripto para birimleriyle satın alınabilir.

Meme Coin ve Tokenlarının Dezavantajları

Dogecoin gibi meme tokenlarının eğlenceli tarafları olabileceği gibi hoş olmayan tarafları da dikkat çekebilir. Her coin projesinde olduğu gibi, meme tokenlarının da bazı dezavantajları vardır, bunlar:

Birçok meme coininin gerçek bir amacı yoktur.
Bitcoin gibi sonu olan kriptoların aksine, bazı meme coinlerinin sınırsız kaynağı mevcuttur. Bu, uzun vadeli değerleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.
Bu tokenların çoğu “şaka temelli” olduğundan, yüksek derecede değişken olma eğilimindedirler.
Bu coinler hızlı bir şekilde piyasaya sürülür, bu da uzun vadede para kaybetme eğiliminin olduğu anlamına gelmektedir.
Bu kripto para birimlerine yatırım yapmaya karar vermeden önce bu olumsuzlukların göz önünde bulundurulması avantaj olacaktır.

Buna ayrı bir örnek olarak Tayland’da bir düzenleyici 2021 yılının haziran ayında NFT ve fan tokenlarının yanı sıra borsalardan meme tokenlarının da kaldırma emrini vermiştir.

Başka bir dezavantaj ise, geliştiricilerin elinde bir sürü coin tutup insanların coin satın almalarını sağladıktan sonra coinlerini atmasıyla gerçekleşen “rug pull” tehlikesi bulundurmalarıdır. Bu durum, geliştiricilerin ganimetleriyle kaçarken pazarın düşüşe geçmesine neden olur. Deneyimli yatırımcı Mark Cuban bu konuda kurban olmuştur. “rug pull” riskini azaltmanın bir yolu ise yalnızca incelenmiş, denetlenmiş veya bir tür güvenilir üçüncü taraf gözetimine sahip coinler ve tokenlar satın almaktır.

Meme Coin ve Tokenlarının Geleceği

Bir sonraki meme coinlerinin değerini yükseltmek için kripto para influencerlarına güvenmek zayıf bir girişim olarak görülmelidir. Ancak bireysel meme coinlerinin ve tokenlarının nihai başarısı, topluluklarının gücüne bağlıdır ve influencerlar da buna katkıda bulunabilir.

MEME COİNLER NELERDİR?

Coinmarketcap verilerine göre piyasa değerine göre en popüler meme coin arasında bunlar vardır;

  • Dogecoin (DOGE)
  • Shibu Inu (SHIB)
  • Dogelon Mars (ELON)
  • Kishu Inu (KISHU)
  • Pitbull (PIT)
  • SafeMoon (SAFEMOON)
  • MonaCoin (MONA)
  • HogeFinance (HOGE)
  • Hamster (HAM)
  • Floki Inu (FLOKI)

💲 Güncel Meme Koin Fiyatları 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir