NFT Nedir?

‘Non-fungible token’ yani takas edilemez token’ler. Dijital bir varlığın türünün tek örneği olduğunu (orijinalliğini) onaylar ve mülkiyetini tanımlar; bir esere dijital imzanızı atmak gibi. NFT’ler kripto grafik işlemlerden geçtiği için kopyalanamaz veya başka bir NFT ile değiştirilemez. Bu eşsiz kayıt blok zincirindeki bir dijital defterde tutulur ve koda sahip olan herkes erişebilir. NFT bir tablo da olabilir; video, fotoğraf, şarkı veya bir tweet de… Gerçek hayatta bir meta gibi alınıp satılabilir. Değeri, benzersiz oluşundan gelir.

NFT Nasıl Üretilir?

NFT nasıl üretilir konusu, en çok merak edilen konulardan biri. NFT üretimi, Ethereum blok zinciri geliştiricilerinin hazırladığı ERC-727C token standartlarında üretiliyor. Tabii burada NFT üreticilerinin işini kolaylaştırmak önemli çünkü blok zincirin teknik tarafı, bir hayli karmaşıklaşabiliyor. NFT üretme işlemlerini gerçekleştirmek için üreticilere kolaylık sağlayan platformlar ise bu durumu kolaylaştırıyor. Bu sayede üreticilerin bu süreçte ihtiyaçları olan şey ise dijital bir kripto para cüzdanı oluyor.

NFT Nasıl Yapılır?

Başlangıçta kulağa oldukça karışık gelen NFT teknolojisi, dijital dünyanın sunduğu imkanlar ile daha kolay bir hale geliyor. NFT, Ethereum isimli blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanıyor. Bu blok zincirlerinin kaybolmamasını sağlayan ve işlemlerin kolay bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olan platformlar yer alıyor.

Her blok zincirinin pazar yeri ve cüzdan hizmeti farklıdır. Bundan dolayı da kullanım ağı geniş olan ve güvenilir bir blok zinciri seçmek odlukça önemlidir. Tüm bunlara sahip olduktan sonra da cüzdanınızı bağlamanıza ve NFT’ye çevirmek istediğiniz dosya ya da resmi yüklemenize izin veren bir platforma üye olmanız gerekir. Daha sonraysa NFT’ye çevirmek istediğiniz eserleri platforma yükleyebilirsiniz.

Kripto paralar ile benzer şekilde NFT’lerin de satıldığı borsalar / pazarlar bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olanlar şunlar;

  • Rarible
  • SuperRare
  • OpenSea
  • Foundation Marketplace

NFT nasıl satın alınır?

Temelde her hangi bir dijital resim NFT olarak satın alınabilir. Ancak özellikle bu işte yeniyseniz dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var. Öncelikle NFT’leri hangi pazar yerinden alacağınıza karar vermeli, ne tip bir dijital cüzdanda saklayacağınızı ve hangi tip kripto para ile alışverişinizi tamamlayacağınızı biliyor olmalısınız.

En çok bilinen NFT pazar yerleri OpenSea, Mintable, Nifty Gateway ve Rarible platformları. Ancak alışverişinizde ödeyeceğiniz masraflar konusunda temkinli olmalısınız.

Bazı pazar yerleri blok zincirindeki ödeme işlemini tamamlamak için gereken enerjiyi sağlayacak “benzin” adı verilen bir masraf alıyor. Bunun yanı sıra paranızı Ethereum’a (NFT’ler için en çok kullanılan para birimi) çevirirken oluşacak masraflar ve işlem kapanış masrafları da maliyete eklenecektir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir