Ethereum Nedir?

Ethereum ilk olarak Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan bir sistemdir. Genel olarak bir alt coin statüsünde görülse de Ethereum esasında blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan bir yenilikçi bir sistemdir.

Ethereum kısaca, güç kaynağı olarak Ether (ETH) kripto para birimini alan bir Kripto İşletim Sistemidir. Amaç Bitcoin’inde bağlı olduğu blockchain sistemi üzerinde kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır. Ethereum’un kullanıcılara sağladığı bu özgürlük sayesinde bir çok alt coin çıkarılmasına olanak sağlar.

Ethereum sistemi ile amaçlanan, kişisel veriler gibi bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından depolanmasını ve farklı amaçlar için kullanılmasını engellenmesidir. Bugün neredeyse internetten yaptığımız bütün işlemler (alışveriş, banka işlemleri, sosyal medya kullanımımız, internet geçmişimiz vb.) veriler halinde data banklarda kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgilerin hangi amaçlar doğrultusunda kullanılacağı konusu ise tam bir bilinmezliktir.

Ethereum sistemi ile bu işlemler tamamen dağınık ve anonim bir şekilde bir çok farklı cihaz üzerinde saklanmaktadır. Böylece bu bilgilere erişim imkansız bir hale gelir ve bütün bir interneti merkezsiz bir platforma çevirir.

Bu merkezsiz sisteme dahil olacak yazılımların üretilebilmesi için Ehereum, Ether kripto para birimini bir yönüyle bir yakıt olarak kullanılmasını amaçlar.

Ethereum, Ether ve ETH arasındaki fark nedir?

Ethereum ağın adıdır. “Ether” ise Ethereum ağı tarafından kullanılan yerel kripto para birimi tokenıdır. Bununla birlikte gündelik kullanımda çoğu kişi bu tokena “ETH” (veya sadece “Ethereum”) demektedir. ETH, değer gönderme, alma veya saklama bakımından Bitcoin’le oldukça benzer bir şekilde çalışır. Ancak Ethereum ağında özel bir role de sahiptir. Kullanıcılar akıllı sözleşmeleri yürütmek için ETH cinsinden ücret ödedikleri için Ether’i her şeyin çalışmasını sağlayan yakıt olarak düşünebilirsiniz (bu ücretlere “gas” denmesinin nedeni budur).
Bitcoin’e “dijital altın” dersek, ETH’yi “dijital petrol” olarak görebiliriz.

Ethereum Nasıl Çalışır?

Günümüzde kişisel verilerimiz, şifrelerimiz ve mali bilgilerimizin çoğu Amazon, Facebook veya Google gibi şirketlerin bulut sunucularında, bilgisayarlarında depolanmaktadır. Şuan okuduğunuz bu yazı da bir sunucu üzerinde kayıtlıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz şirketler bu verileri depolamak ve güvence altına almak için uzmanlardan oluşan görevleri görevlendirdiği için bu durum epey kolaylılık sağlamaktadır.

Ancak bu kolaylıkların yanında aynı zamanda güvenlik açıkları da vardır. Şimdiye kadar çoktan öğrendik ki bir hacker veya bir hükümet, üçüncü tarafları etki altına alarak veya tarafa saldırarak dosyalarınıza sizin bilginiz olmadan erişim sağlayıp, önemli bilgilerinizi çalabilir, dosyalarınıza sızabilir veya değiştirebilir.

Ethereum’un Amacı Nedir?

Apache Web Server’ın kurucusu Brian Behlendorf, belki de biraz aşırıya kaçarak, bu merkezleştirilmiş tasarımı “internetin “ilk günahı” olarak adlandırmıştır. Behlendorf gibi düşünen bazıları internetin merkezi olmamak için yaratıldığını öne sürmüşlerdir.

Blockchain gibi teknolojiler, bu amaca hizmet etmektedir.

Ethereum da bu teknolojilere yeni katılanlardan biridir.

Bitcoin’in amacı PayPal’ı ve internet bankacılığını ortadan kaldırmakken; Ethereum’un amacı Blockchain teknolojisi kullanarak veriyi işlem ipoteklerini depolayan ve karmaşık mali araçların izini süren üçüncü parti sistemleri ortadan kaldırmaktır.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Bitcoin sistemi ile yapabileceğeniz işlemler belli iken, Ethereum sistemi ile çok farklı yazılımlar ile yeni sistemler ve yeni alt coinler üretebilirsiniz.
  • Ethereum sistemi, Bitcoin blockchain sistemine göre daha yenilikçi bir sistemdir.
  • Bitcoin madenciliğinde işlemci gücünüze göre kazanç sağlarken, Ethereum madenciliğinde üreticiler arasında denge gözetilmektedir.
  • Bitcoin sisteminde bir blokun oluşması 10 dakika sürmektedir. Ethereum sistemin de bir blokun oluşma süresi 15 saniye olduğundan onaylama süresi çok daha kısadır.

Ethereum Nasıl üretilir?

Ethereum üretimi Bitcoin üretimiyle aynı yöntem gibi görünsede bazı küçük farklılıklardan dolayı Ethereum üretimi bazı avantajlar sağlamaktadır.

Ethereum üretimi için öncelikle bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Gerekli programları yükledikten sonra üretime başlayabilirsiniz. Bireysel olarak üretebileceğiniz gibi bir havuza dahil olarakta üretim yapabilirsiniz. Havuza dahil olmak üretiminizi arttıracaktır.

Ethereum üretimi için yüksek işlemcili cihazlara ihtiyacınız yoktur. üretim ekran kartı (GPU) üzerinden yapılmaktadır.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0 (sıklıkla ETH2 olarak da anılır), Ethereum ağında yapılan büyük çaplı bir yükseltmedir. Bu yükseltme hem Ethereum ağının büyümesini hem de ağın güvenliğini, hızını ve verimliliğini arttırmak üzere tasarlanmıştır.

2021’nin ilk ayları itibarıyla Ethereum 2.0 ve Ethereum 1.0 varlıklarını paralel olarak sürdürmektedir. Ama orijinal blok zinciri sonunda ETH2 blok zinciriyle birleşecektir. (ETH sahibiyseniz bir şey yapmanıza gerek yoktur, ETH 1.0 blok zincirinde tuttuğunuz varlıklar otomatik olarak ETH2 blok zincirine taşınacaktır.) Aralık 2020’de başlayan ETH2’ye geçiş sürecinin iki yıl sürmesi planlanmaktadır.

Ethereum 2.0 neden gerekli? Popüler bir kripto varlığı yeni bir platforma taşımak karmaşık bir iştir, ama Ethereum’un ölçeklenmesi ve gelişmesi için bunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Çünkü işlemleri doğrulamak için ETH 1.0 blok zinciri tarafından kullanılan “İş İspatı”, dar boğazlara yol açmakta, ücretleri arttırmakta ve önemli miktarda kaynak (özellikle de elektrik) harcamaktadır.

İş İspatı nedir? Kripto para birimi ağları, arada Visa veya Paypal gibi merkezî bir otorite olmaksızın kimsenin aynı parayı iki defa harcamadığından nasıl emin oluyor? Bu ağlar bir uzlaşma mekanizması kullanır. ETH 1.0 piyasaya sürüldüğünde öncülüğünü Bitcoin’in yaptığı, işlevine uygun bir şekilde İş İspatı olarak adlandırılan uzlaşma mekanizmasını benimsedi.

  • İş İspatı, dünyanın dört bir yanında zaman alıcı bir matematik bulmacasını ilk çözen olmak için birbiriyle yarışan sanal “madencilerin” katkılarıyla oluşan çok büyük miktarda bir bilgi işlem gücü gerektirir.
  • Kazanan, blok zincirini en son doğrulanan işlemlerle günceller ve önceden belirlenen miktarda ETH ile ödüllendirilir.
  • Bu işlem 30 saniyede bir gerçekleşir (Bitcoin’de bu süre yaklaşık 10 dakikadır). Ağ üzerindeki trafik arttıkça İş İspatının sınırları, ücretlerin öngörülemez biçimde hızla arttığı dar boğazlara neden oldu.

💲 Güncel ETHEREUM Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir