Avalanche (AVAX) Nedir?

Avalanche, akıllı sözleşme işlevine sahip, merkezi olmayan, açık kaynaklı bir hisse blok zinciri kanıtıdır . AVAX platformun yerel kripto para birimidir.

Ana ağı üç blockchainden oluşur: X-Chain, C-Chain ve P-Chain.

X-Chain, varlıkları yönetmek için kullanılır ve Avalanche mutabakat protokolünü kullanır. C-Chain akıllı sözleşmeler oluşturmak ve P-Chain ise doğrulayıcıları koordine etmek içindir. Bu iki blockchain, Snowman mutabakat protokolünü kullanır.

Avalanche mutabakat protokolü, diğer doğrulayıcıların işlem onaylamalarını rastgele bir şekilde kontrol etmek için tüm node’ları paralel olarak çalıştırır. Yeteri kadar rastgele alt örnekleme yapıldıktan sonra bir işlemin doğru olduğu olasılıksal olarak belirlenir. Bu da işlem verimini 6.500 TPS’ye yükseltir ve bir saniyenin altında işlem sonlandırma süresi sunar. Snowman de benzerdir, fakat bloklarla doğrusal bir süreç içinde çalışır.

Avalanche kişiselleştirilmiş, birlikte çalışabilir blockchainlerin oluşturulmasına da imkan tanır. Sayıya yönelik bir sınırlama yoktur, fakat bir blockchain çalıştırmak için Avalanche’ın yerel tokeni AVAX ile ödenmesi gereken bir abonelik ücreti mevcuttur.

Avalanche Nasıl Çalışır?

Avalanche, yukarıda bahsettiğimiz sorunları çözmek için birkaç yöntemin bir kombinasyonunu kullanır ve bu da onu benzersiz kılar. Öncelikle Avalanche, birlikte çalışabilir üç blockchainden oluşur: X-Chain, C-Chain ve P-Chain.

  1. Borsa Zinciri (X-Chain): Bu zincir, AVAX tokenleri ve diğer dijital varlıkları yaratmak ve takas etmek için kullanılır. Ethereum’un token standartlarına benzer şekilde, bu varlıkların davranışları değiştirilebilir kurallarla belirlenir. İşlem ücretleri AVAX ile ödenir ve blockchain Avalanche mutabakat protokolünü kullanır.
  2. Sözleşme Zinciri (C-Chain): Geliştiriciler, C-Chain’de DApp’ler için akıllı sözleşmeler yaratabilir. Bu zincir, Ethereum Sanal Makinesinin (EVM) bir örneğini bünyesine dahil ederek kodlayıcıların EVM ile uyumlu DApp’leri çatallamasına imkan tanır. C-Chain, Avalanche mutabakat protokolünün değiştirilmiş bir versiyonu olan Snowman’i kullanır.
  3. Platform Zinciri (P-Chain): Bu zincir ağ doğrulayıcılarını koordine eder, aktif alt ağları takip eder ve yeni alt ağların oluşturulmasına imkan tanır. Alt ağlar, kişiselleştirilmiş blockchainler için mutabakat sunan doğrulayıcı gruplarıdır. Bir blockchain yalnızca bir alt ağ tarafından doğrulanabilir, fakat her bir alt ağ birden fazla blockchaini doğrulayabilir. P-Chain de Snowman mutabakat protokolünü kullanır.

Her bir blockchainin farklı roller üstlenmesi sayesinde, Avalanche tüm süreçlerin tek bir zincir üzerinde çalışmasına kıyasla hızını ve ölçeklenebilirliğini artırır. Geliştiriciler bu özelliği her bir blockchainin ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenmiş iki farklı mutabakat mekanizmasıyla birleştirmiştir. Bu blockchainlerin hepsini bir araya getiren ise Avalanche’ın yerel hizmet tokeni AVAX’tır. Kullanıcıların staking yapmak ve ağ ücretlerini ödemek için bu tokene ihtiyacı vardır. Bu da ekosisteme farklı Avalanche alt ağlarında kullanılabilen ortak bir varlık sunar.

AVAX Token Nedir?

AVAX, Avalanche’ın yerel tokenidir ve maksimum arzı 720 milyondur. Ağda ödenen tüm ücretler deflasyonist bir mekanizma kapsamında yakılır. Token, başlıca üç kullanım alanına sahiptir:

  1. AVAX’larınızı doğrulayıcı olmak amacıyla stake ya da başka bir doğrulayıcı için delege edebilirsiniz. Doğrulayıcılar %11’e kadar Yıllık Getiri Oranı (APY) kazanabilir ve aldıkları ödülün belirli bir yüzdesini kendilerini destekleyen delegatörlere dağıtabilir.
  2. AVAX, tüm alt ağlar için ortak bir hesap birimi olarak hizmet ederek birlikte çalışabilirliğe katkıda bulunur.
  3. İşlem ücretleri ve alt ağ abonelikleri AVAX ile ödenebilir.

Avalanche (AVAX) Kurucusu Kimdir?

İlk olarak 2018’de piyasaya sürülen Avalanche AVAX, Prof. Dr. Emin Gün Sirer tarafından kuruldu.

Avalanche, piyasadaki yatırımcılardan 18 milyon dolarlık VC fonu toplamayı başardı ve bu destek sayesinde AVAX tokeni kullanıma açıldı. 24 saatte yüzde 38 artan AVAX 30.65 dolardan işlem gördü.

Avalanche (AVAX) Nereden Alınır?

Avalanche (AVAX) ; Kucoin, CoinBene, Probit Global, CoinDCX, WazirX, Binance, Crypto.com, Huobi, gate.io, OKEx ve diğer bir çok borsada listelenmektedir.

Satışı yapan tüm kripto para borsalarından, bu kripto parayı satın alabilirsiniz.

💲 Güncel AVAX Fiyatı 💲

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir