Changpeng Zhao (CZ) Kimdir?

Kripto para ekosisteminde CZ olarak tanıdığımız Changpeng Zhao, Çinli-Kanadalı bir iş insanıdır. 1977 yılında Çin’in Jiangsu şehrinde doğan CZ’nin Profesör olan babasının burjuva yanlısı bir zeka olarak nitelendirildiği ve CZ doğduktan kısa bir süre sonra geçici olarak sürgüne gönderildiği biliniyor.

Daha sonra Zhao, 1980’lerin sonlarında ailesiyle birlikte Vancouver, British Columbia, Kanada’ya taşındı. Babasının sürgüne gönderilmesinden sonra ise CZ, McDonalds ve bir benzin istasyonu da dahil olmak üzere çeşitli işlerde çalışarak ailesine destek oldu.

İlerleyen zamanlarda Zhao, bilgisayar bilimi alanında uzmanlaştığı Montreal, Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde eğitim hayatını devam ettirdi. Üniversiteden sonra Zhao, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası için çalışmaya başladı ve ticari emirleri eşleştirmek için bir yazılım geliştirdi. Ayrıca CZ, vadeli işlem yazılımı geliştiricisi olduğu Bloomberg Tradebook’ta da çalıştı.

2005’te Şanghay’a taşınan Zhao, brokerler için en hızlı yüksek frekanslı ticaret sistemleri olarak nitelendirilen Fusion Systems’ı kurdu.

Yazılım alanında kendisini geliştiren Zhao daha sonra kripto para ekosistemine giriş yaptı ve 2013’ten itibaren Blockchain.info dahil olmak üzere çeşitli kripto para projelerinde çalıştı ve OKCoin‘in baş teknoloji sorumlusu olarak görev yaptı.

Binance’nin Kuruluşu

Takvimler 2017 yılını gösterdiğinde, CZ için tam anlamıyla bir dönüm noktası oluyor zira hepimizin kendisini bu sayede tanıdığımız girişimi olan, ünlü kripto para borsası Binance’ı kuruyor. Binance yaklaşık 6 ay içerisinde içerisinde adından bahsettirmeye başlarken; kısa bir süre sonra da dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri oluyor.

Binance’in başarısı gerçekten göz kamaştırıcı idi; henüz 1 yılını bile doldurmamış bir borsanın kurucusu olan CZ, bu sayede Forbes Magazine’de yer alan “Kripto Para Dünyasındaki En Zengin İnsanlar” listesinin üçüncü sırasına giriyor. Eylül 2018’deki net serveti 1,4 milyar dolar civarı olarak bildiriliyor. Şimdi bu haberin yazıldığı yıl olan 2020 yılında ise CZ’nin serveti net olarak bilinmiyor.

CZ’yi şu ana kadar en büyük başarısına ulaştıran projesi, hiç şüphesiz ki Binance oldu. Bu borsa başarısı ile CZ, kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden biri olarak yer edindi. Söylemleri ve iddialı çıkışları ile kripto para borsasına yön veren ve kimi zaman da tartışmalara yol açan CZ, Binance ile ilgili birçok spekülasyonla gündeme geldi.

Changpeng Zhao (CZ) Serveti

Kripto para dünyasının devi kurucusunu da dolar milyarderi yaptı. Kripto para varlıkları hariç kurucu CZ’nin 96 milyar dolar serveti olduğu ifade ediliyor. Bu da 44 yaşındaki girişimciyi Asya’nın en zengini yapıyor. Genel listede ise on birinci sırada.

Bloomberg Zhao’nun servetiyle ilgili tahmininin, onun Binance’teki yüzde 90’lık hissesine dayanarak yapıldığını aktarırken, rakama CZ’nin kripto para varlıklarının ise dahil olmadığı ortaya çıktı. Dolayısıyla başarılı CEO’nun serveti, düşünülenden çok daha fazla olabilir. Servet hesaplamasının, Binance’in 2021 yılında 20 milyar dolarlık kazanç elde edilmesi ve CZ’nin de bu payın büyük oranında hak sahibi olması üzerinden yapıldığı yazıldı. Erken dönem kripto para yatırımcısı olduğu bilinen CZ’nin yüksek miktarda Bitcoin ve BNB sahibi olduğu tahmin ediliyor.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir