White Paper Nedir?

En basit tanımı ile “White Paper”, bir blok zinciri (blockchain) teknolojisinin teknik raporudur. Yatırımcılara ve diğer taraflara ilgili kripto para biriminin planını anlatmayı amaçlar. Yeni bir kripto para birimini başlatan bir kuruluş veya kişi, kendisiyle ilgili tüm teknik, finansal ve ticari bilgileri kapsamlı bir şekilde iletmek için bir White Paper (Beyaz Kağıt) hazırlar.

Bilinçli kişi veya kuruluşun bir kripto para birimine yatırım yapması için yaptıkları ilk şey bir teknik incelemeyi (White Paper) okumaktır.

White paper Neler İçerir?

Ürününüzle çözeceğiniz sorunlar, avantajlarınız, pazar analizi, tokenomics, yani projenin kendi kripto parası ve bunun yarattığı ekonomi hakkındaki bilgiler -zaten bu terim de token ve ekonomi sözcüklerinin birleşiminden ibarettir- ekip, danışmanlar, partnerler, roadmap, yani projenin yol haritası, çeşitli şemalar ve infografikler.

Bunlar bir projenin temel analizini yaparken kesinlikle ulaşmamız gereken veriler ve bizim için çok önemli.

White Paper Nasıl Yazılır?

White Paper yazarken öncelikli olarak bir yasal uyarı ile birlikte feragatname bölümü yazılması gerekir. Bu feragatname ile birlikte ilerleyen zamanlarda yatırımın kendisinin kar etmeyeceğini bildiren uyarılara yer verilebilir. Feragatname bölümünü doldurduktan sonra belgenin en önemli kısmı ele alınır: Giriş.

White Paper girişi muhakkak dikkat çekici niteliklere sahip olmalıdır. Giriş kısmının ilerleyen zamanlarda yatırım yapmak isteyen kripto para birimi sahiplerine hitap ettiği unutulmamalı, mektup havası ile yazım gerçekleştirilmelidir. Belgenin tamamının okunmaya değer olduğunu ifade eden bölüm burası olduğu için piyasa problemini ve çözüm getiren ürününüzü burada ifade ederek okuyucunun dikkatlerini belge üzerine çekebilirsiniz.

White Paper oluştururken kullanılacak grafikler, tablolar ve görsel içerikler kullanıcıların dikkatinin dağılmasına mani olacak nitelikte olduğu için özellikle yer verilmelidir. Devamında problemin çözümüne ilişkin teknik ve detaylı bilgiler verilir. Bu durum belgenin sayfa sayısının artmasına neden olacağı için belge içerisinde gerekli yönlendirmeleri doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekir. Son olarak oluşturulabilecek bir sözlük yardımı ile belgenin tam olarak anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir