Bitcoin Pizza Günü Nedir?

22 Mayıs 2010’da, bir ABD’linin Bitcoin ile ödeme yaparak iki pizza aldığı gündür. Bu, bilinen ilk kripto para ile ödemedir. Gün, yapılan işlemden değil, ödenen fiyattan ötürü Bitcoin yatırımcıları arasında espri konusu olarak sürekli gündeme gelmektedir. Zira söz konusu adam, iki pizza için bugün değeri 80 milyon dolardan fazla olan 10.000 Bitcoin ödemiştir.

22 Mayıs 2010’da, şu anda Bitcoin Pizza Günü’nün mimarı olarak bilinen Laszlo Hanyecz, teslim edilen iki adet Papa John’s pizzası için 10.000 Bitcoin ödemeyi kabul etti. Hanyecz, Bitcointalk forumunda 2 büyük boy pizza karşılığında 10.000 BTC ödeyebileceğini söyleyerek, pizzasını da nasıl istediğini mesajına eklemişti.

“Daha sonra tırtıklamak için pizzamın sonraya kalmasını seviyorum. Pizzayı kendiniz yapabilir ve evime getirebilir veya bir teslimat yerinden benim için sipariş edebilirsiniz, ancak amaçladığım şey Bitcoin karşılığında yiyecek satın almak. Kendim sipariş etmek ya da hazırlamak zorunda değilim, bir otelde ya da başka bir şeyde ‘kahvaltı tabağı’ sipariş etmek gibi; size yiyecek bir şeyler getiriyorlar ve mutlu oluyorsunuz! ”

10.000 Bitcoin o zamanlar yaklaşık 41 dolardı.

Laszlo “Pişman Değilim”

Laszlo, 10.000 Bitcoin’lik ödeme yaptığı için pişman olmadığını, ekosisteme katkı sağladığı için mutlu olduğunu belirtiyor. Lazslo, 10.000 Bitcoin’i pizzacı Jeremy Sturdivant’e yolladı. Sturdivant, 2015 yılında verdiği bir röportajda, elinde geçtiği zaman 40 dolara denk gelen 10.000 Bitcoin’i, 400 dolar olduğu zaman sattığını söyledi. Sturdivant, BTC’yi bir para birimi olarak gördüğünü, yatırım aracı olarak görmediğini söyledi. Bu nedenle BTC’yi hizmet karşılığında ödeme olarak aldığını ve harcadığını belirtti.

Gönderilen Bitcoin’e Ne Oldu?

Blockchain üzerindeki verilere göre Laszlo Hanyecz’in 10.000 BTC’sinin yüzde 5’i, zaman içinde çok zengin bir cüzdana gelirken, başarısız bir kripto borsasında fonların bir kısmı görünüşte tasfiye edildi. Laszlo Hanyecz’in BTC’lerinden bazılarını tüketen zengin cüzdan, 53.000 BTC’nin üzerinde biriken fonuyla Bitcoin’deki en zengin 15 cüzdan arasında yer alıyor. Cüzdandan harcanan veya gönderilen toplam miktar 0 BTC.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir